ABD Kasım Süleymani’yi neden öldürdü?

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından hedef alınarak öldürülmesi, yeni yılın çok yeni gelişmelere gebe olduğunun önemli bir işareti.

Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü saatten itibaren bütün dünya medyasında hakkında hızla yer alan bilgiler onun ne kadar malum biri olduğunu gösteriyor.

Malumluğu Ortadoğu satrancında İran’ın en büyük kozu olmasından. Özellikle Suriye, Lübnan, Irak ve Yemen’de, yani İranlıların hakim olmakla övündükleri 4 Sünni başkente sahip ülkelerde İran adına yürütülen bütün operasyonların, İran’ın bu ülkelerdeki nüfuzunun beyni ve organizatörü.

İran’ın Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen valisi gibi bir etkisi ve etkinliği olan bir ismin ABD tarafından hedef alınması, İran ve ABD arasındaki soğuk savaşın yeni bir aşamaya gelmiş olduğunu gösteriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’a Trump kadar Obama da enkaz devretti 23 Ocak 2021 | 172 Okunma Yemen’de çözümün yolu 20 Ocak 2021 | 175 Okunma Yemen’de savaşı bitirmek çok mu zor? 18 Ocak 2021 | 206 Okunma BAE’nin Mehmet Ali Öztürk’e karşı işlediği suç için hesap zamanı 16 Ocak 2021 | 953 Okunma BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 628 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar