Tuvaldeki sarı boyalar

Geçtiğimiz 11 Mart akşamında had safhaya çıkan gerilim geceyi de aştı ve 12 Mart'ı da kapladı.Hollanda'da hayal etseniz olmayacak şeyler yaşandı.Artçıları hâlâ süren olayların...

Geçtiğimiz 11 Mart akşamında had safhaya çıkan gerilim geceyi de aştı ve 12 Mart'ı da kapladı.
Hollanda'da hayal etseniz olmayacak şeyler yaşandı.
Artçıları hâlâ süren olayların Dışişleri Bakanının uçuşunun iptali, Aile Bakanının aracının durdurulup sonra sınır dışı edilmesi ve Rotterdam'da bunların Türk vatandaşlarınca protesto edilmesinin polis şiddetiyle başlayıp yayıldığını artık hepimiz biliyoruz.
Ardından Danimarka öncesinde Almanya kenarından İsviçre de katıldı bütün bu olup bitene.
Hollanda nasıl bir ülke, yaşadığı sosyal kültürel siyasal dönüşüm ve sancıları ne anlama geliyor iyi Hollanda uzmanlarından Ahmet Demirhan'ın superhabertv'de yayınlanan “Hollanda'da Yeni Germenik Asabiyet' ve Göçmenler” isimli yazısından okuyabilirsiniz.
Ya da Tayfun Er'in Norveç, Danimarka, İngiltere, İsveç kraliyet ailelerinin hepsinin atasının Norveç Kralı ve tümünün Protestan olması konusundaki yazılarına bakabilirsiniz.
Aktüel meseleler biz içinde yaşarken algıladığımızdan farklı katmanlara ve uzak tarihlere de atıf yapıyor sürekli.
Hollanda ve Türkiye arasındaki adı geçen diğer ülkelerin de ama az ama çok karıştığı gerilim karşılıklı diplomatik ataklarla sürerken kafamızda onca soruyla AB Bakanı Ömer Çelik'in temsilcilerle konu hakkındaki görüşmesine katıldık.
Çelik, yapılanları kabul etmemizin mümkün olmadığını belirtirken Hollanda'nın bizzat Avrupa kurucu ilkelerini çiğnediğinin altını defalarca çizerek “O yüzden 'taraflara itidal çağrıları' beyhudedir” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elde var bir 12 Ocak 2018 | 120 Okunma Karmaşık gibi ama değil 09 Ocak 2018 | 1.426 Okunma Otomatik cihazlar ve zihnimiz 05 Ocak 2018 | 2.357 Okunma Yarım trilyonluk oyuncak galerisi 19 Aralık 2017 | 2.439 Okunma Yahudi cep telefonu 15 Aralık 2017 | 204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar