Dünyayı anlayamamak

Katar krizi birden patladı aniden söndü. Hatta sönümlendi. Ne oldu, nasıl oldu, niye oldu... Hiçbirinin tam cevabını alamadan birden bittiği, bitmekte olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldık.Dünya...

Katar krizi birden patladı aniden söndü.

Hatta sönümlendi.

Ne oldu, nasıl oldu, niye oldu... Hiçbirinin tam cevabını alamadan birden bittiği, bitmekte olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldık.

Dünya artık bilindik kalıplarla anlaşılması her geçen gün daha da imkânsız hale gelen bir dünya. Sistemler, kalıplar, “şu olursa şu olur” denklemleri, “bu onun müttefikidir” ön kabulleri işe yaramaz hale gelmeye devam ediyor.

Sadece uluslararası ilişkiler alanında değil finans, güvenlik, iç politika, sosyolojinin konusu birçok farklı mecrada bizzat bu konuların uzmanları bundan sonrası için kesin hüküm vermenin çok zor olduğuna dair yazılar yazıyor şu sıra.

Olup bitenler bir yanıyla da birbirine bağlı olduğu, birbirini mutlaka -ama az ama çok- etkilediği için her şeyde bir belirsiz gelecek sisler içinde yaklaşıyor. Yaklaştıkça netlik kazanmıyor, görüntü yine her anlama gelecek ters çevrilmiş kahve fincanı içinden okunmaya çalışılan fallara benziyor git gide.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elde var bir 12 Ocak 2018 | 120 Okunma Karmaşık gibi ama değil 09 Ocak 2018 | 1.426 Okunma Otomatik cihazlar ve zihnimiz 05 Ocak 2018 | 2.356 Okunma Yarım trilyonluk oyuncak galerisi 19 Aralık 2017 | 2.439 Okunma Yahudi cep telefonu 15 Aralık 2017 | 204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar