Avrupa macerası

Dün çıkan Avrupa Parlamentosu kararıyla sona mı eriyor?Bana sorarsanız hayır.Ben de kendi kendime ya da geleceği öngörme becerisine falan sahip olduğumdan bu tahminde bulunuyor değilim. Tarih böyle diyor.Türklerin dünya...

Dün çıkan Avrupa Parlamentosu kararıyla sona mı eriyor?

Bana sorarsanız hayır.

Ben de kendi kendime ya da geleceği öngörme becerisine falan sahip olduğumdan bu tahminde bulunuyor değilim. Tarih böyle diyor.

Türklerin dünya sahnesinde görüldüğüne dair ilk kayıtlardan  henüz yeryüzü insanoğlu için çok çok büyükken kendi doğusuna doğru hamleler yaptığını görüyoruz. Uzun sürmüyor, Çinlilerle zorlu bilek güreşlerinin ardından batıya dönülüyor ve o gündür bugündür bu yürüyüş sürüyor. Arada stratejik doğuya dönüş hamleleri olsa da hele artık Anadolu’ya yerleştikten sonra tahmin yürütmeye gerek kalmayan bir konu bu.

İki şeyi karıştırmamak da ayrıca önemli; yürüyüşün batıya doğru olmasıyla bir milletin batılı olması aynı şey değil. Daha doğudaki Ruslar batılı kabul edilebilirken Türkler coğrafî olarak Avrupa’nın ortasına kadar ilerlemiş; bir kaç yüzyıl Avrupa kıtasında ikâmet etmişken yine de Batılı kategorisinde yer almaz.

Benzer şekilde birçok sebeple Doğulu da değilizdir bir sınıflama yapılacaksa.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elde var bir 12 Ocak 2018 | 119 Okunma Karmaşık gibi ama değil 09 Ocak 2018 | 1.425 Okunma Otomatik cihazlar ve zihnimiz 05 Ocak 2018 | 2.356 Okunma Yarım trilyonluk oyuncak galerisi 19 Aralık 2017 | 2.439 Okunma Yahudi cep telefonu 15 Aralık 2017 | 204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar