Tamirci kuşağı gitti, değiştir kuşağı geldi

Çok değil bundan 30-40 yıl önceki eski kuşakların kültüründe zengin fakir farklılığı yoktu. Zengin fakir mahalle ayrımı da yoktu. Zenginlerle fakirler aynı muhitte otururlardı. Ne fakir zengine özenir ne de...

Çok değil bundan 30-40 yıl önceki eski kuşakların kültüründe zengin fakir farklılığı yoktu. Zengin fakir mahalle ayrımı da yoktu. Zenginlerle fakirler aynı muhitte otururlardı. Ne fakir zengine özenir ne de zengin fakiri küçümserdi.

Eski kuşakların delinen pantolonlarına yama vurmaları, yıpranan giysilerini onarmaları, sökülen ayakkabılarını dikmeleri, patlayan futbol topunun içini doldurup oynamaya uygun hale getirmeleri, bozulan radyoyu tamir ettirmeleri, sırf yoksulluktan değildi. Sadece tutumluluktan da değildi.

O geçmişten birike birike aktarılan kültürün yansımasıydı.

Bu kültürün sonucu olarak eski kuşak, eşleriyle araları açıldığında, alternatiflere yönelmeden aralarını düzeltmelerinin mümkün olduğuna inanırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sütçü varsa… 01 Aralık 2021 | 107 Okunma Güçlü toplumlara zayıf devlet 28 Kasım 2021 | 52 Okunma Ekmeksiz olmaz 24 Kasım 2021 | 100 Okunma Müsilaj 21 Kasım 2021 | 62 Okunma ‘İki kolaylık arası bir zorluk’ 17 Kasım 2021 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar