Halil İbrahim bereketini sofradan masaya çıkaramadık

Yer sofrasından masaya, tek tabaktan her yemek için ayrı tabak kaşık bıçak ve çatala geçerken şükretmeyi de unuttuk; daha doğrusu bereketle beraber onu da yer sofrasında...

Yer sofrasından masaya, tek tabaktan her yemek için ayrı tabak kaşık bıçak ve çatala geçerken şükretmeyi de unuttuk; daha doğrusu bereketle beraber onu da yer sofrasında bıraktık.

Şükürsüzlük, sofrada yemek beğenmek, tabağı bitirmeden bırakmak şehirli ve medeni gözükmenin ritüelleri, davranış biçimleri haline geldi.

Nimete saygı olarak görülen “Bereketi oradadır” diye tabağı bir ekmek parçası ile sıyırana ya köylü ya da doymamış olarak bakıyoruz.

**

Türkiye’de bir yılda çöpe atılan ekmek sayısı ne kadar biliyor musunuz?

1.7 milyar adet. Günlüğe vurduğunda 4.9 milyon ekmek ediyor. Maddi kayıp 1.7 milyar lira, ya manevi kayıp! Onun hesabı yok, ilgilenen de yok, hesabı üstlenen de!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geleceğin Türkiye’sinde nasıl bir ekonomide yaşamak istiyoruz? 17 Nisan 2019 | 55 Okunma T-3’ün hedefi teknoloji üreten Türkiye 14 Nisan 2019 | 51 Okunma Ekonomik krizler değil, dijital dönüşümü yakalayamamak korkutmalı 10 Nisan 2019 | 60 Okunma Gözün kodlarını arayan adam 07 Nisan 2019 | 64 Okunma ‘Meselesi Türkiye’ olanlar kendisini güncelleyecek 03 Nisan 2019 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar