Haklı olman yetmiyor, güçlü olman lazım

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, batılı sömürgeci zihniyeti arkasına alarak Akdeniz’de Türkiye’nin haklarını boğmaya çalışıyor.Maden açısından zengin Afrika ülkelerine...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, batılı sömürgeci zihniyeti arkasına alarak Akdeniz’de Türkiye’nin haklarını boğmaya çalışıyor.

Maden açısından zengin Afrika ülkelerine baktığında insan yerine kazanç gören zihniyet de, bugün Doğu Akdeniz’de haksız kazanç elde etme peşinde.

Onlar da Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgaz yataklarını Türkiye ve KKTC’yi yok sayarak elde edemeyeceklerini biliyorlar.

Oldu bitti peşindeler.

Glasgow Üniversitesi’nde uluslararası deniz hukuku alanında doktora yapan Ferhat Ercümen’e göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs’ın güneydoğu açıklarında bulunan enerji yataklarının bölüşülmesi, çıkartılıp işletilmesi kapsamında, İsrail ve Mısır gibi bölge ülkeleriyle daha önce sınırlı olan ilişkilerini geliştirmek, Ada’nın tek söz sahibi sıfatıyla antlaşmalar yapmak ve Total, Eni, Exxon gibi uluslararası şirketlere tek taraflı imtiyazlar vermek suretiyle, ekonomik çıkarın yanı sıra KKTC ve Türkiye aleyhine siyasi güç de elde etmek istiyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelecekle ilgili üç senaryo 13 Ekim 2019 | 251 Okunma Trump ve mahvetmek istediği Türk ekonomisi 09 Ekim 2019 | 156 Okunma Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun 06 Ekim 2019 | 42 Okunma Gemisini tayfalarıyla kurtaran kaptandır 02 Ekim 2019 | 31 Okunma Herşey karşılıklı ama biz anlamıyoruz 29 Eylül 2019 | 29 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar