Gelecek korkusuyla bize neler yedirecekler

Artan nüfus, iklim değişikliği, ekilebilir alanların şehirleşme ve erozyon gibi nedenlerle kaybı ve dünyanın dönüşümü ile insanoğlunun 20 yıl sonraki besin tercihlerinin ne olacağını merak etmeyen...

Artan nüfus, iklim değişikliği, ekilebilir alanların şehirleşme ve erozyon gibi nedenlerle kaybı ve dünyanın dönüşümü ile insanoğlunun 20 yıl sonraki besin tercihlerinin ne olacağını merak etmeyen yoktur.

Uzmanlar artan nüfus, iklim değişikliği, ekilebilir alan kaybıyla insanlığın besin tercihlerini radikal bir şekilde değiştireceğini iddia ediyorlar.

Yakın gelecekte insanoğlunun laboratuvar ortamında kök hücreden üretilen et ve kazein (süt proteini) üreten bakterilerce üretilen süt ile başta çekirge olmak üzere arı, hamamböceği ve salyangoz gibi böcekler ile kırmızı deniz yosunu, mikro ve makro algler gibi deniz kaynaklı mahsuller ile besleneceğini söylüyorlar.

Yani uzmanlara göre alternatif gıdalardan kaçış yok.

**

Avrupa’da hayvanların kök hücresi kullanılarak laboratuvar ortamında et ve genetiği değiştirilmiş bakterilerin ürettiği kazein ile elde edilen süt üretimi başlamış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomik gelişmelerden yansıyan verilerin anlattıkları 17 Temmuz 2019 | 54 Okunma Liseli girişimci 14 Temmuz 2019 | 51 Okunma Haklı olman yetmiyor, güçlü olman lazım 10 Temmuz 2019 | 78 Okunma Hangi alanda dünyada kaçıncı sırada olmak önemlidir 07 Temmuz 2019 | 84 Okunma Elimizdekilerin değerini bilmeme hastalığımız 03 Temmuz 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar