Covid-19 sonrası eşitsizliklerin telafisi için model arayışları

Ancak göründüğü kadarıyla tavsiye edilen fırsatçılık bu değil

Oxford Üniversitesi Çevre Değişim Enstitüsü’nden yetkililer ve İngiliz iktisatçı Kate Raworth Covid-19 sonrası dünyanın yeniden nasıl inşa edilebileceği konusunda kafa yormuşlar ve şöyle bir ekonomi modeli çıkmış;

Dengeli bir yaşama şekli geliştirmek için rehber niteliğinde tasarlanan donut modeli ile ekonomiler yeniden inşa edilebilir.

Donut Ekonomi Modeli Nedir?

Donut ekonomisi, Oxford Üniversitesi Çevre Değişikliği Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı ve öğretim görevlisi olan Kate Raworth’un fikri.

Raworth, 2012 yılında ekonomik büyüme arzusunun sürekli olarak dünyayı eşitsizliğe ve ekolojik çöküşün derinleşmesine doğru itip geçmediği konusunda tartışmayı teşvik etmek için çalışmalar yaparken bu modeli geliştiriyor.

Raworth’a göre amaç, “Yaşadığımız dünyanın araçları dahilinde herkesin ihtiyaçlarını karşılamak” olmalıdır.

Herkesin asgari temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir ekonomi modeli hedefi çok insani gerçekten.

**

Raworth’un önerdiği model Avrupa’da geniş bir destekleyici kitleye sahip olmuş.

Donutun iç halkası, iyi bir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yemek Sepeti’nden altı sene para kazanamadı 28 Nisan 2021 | 362 Okunma Çoğaltmak istediklerimiz 25 Nisan 2021 | 84 Okunma Covid-19 sonrası eşitsizliklerin telafisi için model arayışları 21 Nisan 2021 | 24 Okunma İhtiyar acıdığı için “gelmesinler” diyor 18 Nisan 2021 | 196 Okunma Taze ekmek alışkanlığı ile israf hayat tarzımız olmuş 14 Nisan 2021 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar