Yeni dönem

Krizin Çincede hem fırsat hem kaos olmak üzere iki farklı anlama geldiği hala tartışıladursun krizin aynı zamanda bazı fırsatları doğurduğu bir gerçek.Doların son iki yılda hızlı bir...

Krizin Çincede hem fırsat hem kaos olmak üzere iki farklı anlama geldiği hala tartışıladursun krizin aynı zamanda bazı fırsatları doğurduğu bir gerçek.

Doların son iki yılda hızlı bir tırmanışla 3 TL’den 5.5 TL’ye ulaşmasının, enflasyondan dış borç yükümüzün artmasına dek birçok olumsuz yansıması olsa da faydası olmadı da diyemeyiz.

İhracatımız artmaya devam ederken, ithalatımız azaldı, turizm gelirlerimizde ise beklenenin üzerinde artış görüldü.

Bu sayede 17 yıl sonra ilk kez cari fazla verdik. Hükümetin katma değerli üretimi ve ihracatı desteklemesinin meyvelerini almaya başladığımızda, cari fazladaki bu başarı kalıcı hale gelebilir.

Zira doların 5.5 TL’de istikrar kazandığı yeni bir süreç başlamış gibi gözüküyor. Bu durum, ekonomik dengelenmeyi daha da kolaylaştırabilir.

Zaten son altı aydır yabancıların Türkiye’ye ilgisi artmaya başladı. Bu yılın ilk yarısında kurulan yabancı şirket sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6.8 artarak 6 bini aştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Görünen köy kılavuz istemez 04 Şubat 2020 | 129 Okunma Türkiye’nin Afrika çıkarması (1) 27 Ocak 2020 | 384 Okunma Doları bekleyen kumrular gibi... 20 Ocak 2020 | 328 Okunma İnsanın gerçeklikten kopması... 13 Ocak 2020 | 194 Okunma Türkiye’nin otomobili (2) 06 Ocak 2020 | 345 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar