Yeni dönem

Krizin Çincede hem fırsat hem kaos olmak üzere iki farklı anlama geldiği hala tartışıladursun krizin aynı zamanda bazı fırsatları doğurduğu bir gerçek.Doların son iki yılda hızlı bir...

Krizin Çincede hem fırsat hem kaos olmak üzere iki farklı anlama geldiği hala tartışıladursun krizin aynı zamanda bazı fırsatları doğurduğu bir gerçek.

Doların son iki yılda hızlı bir tırmanışla 3 TL’den 5.5 TL’ye ulaşmasının, enflasyondan dış borç yükümüzün artmasına dek birçok olumsuz yansıması olsa da faydası olmadı da diyemeyiz.

İhracatımız artmaya devam ederken, ithalatımız azaldı, turizm gelirlerimizde ise beklenenin üzerinde artış görüldü.

Bu sayede 17 yıl sonra ilk kez cari fazla verdik. Hükümetin katma değerli üretimi ve ihracatı desteklemesinin meyvelerini almaya başladığımızda, cari fazladaki bu başarı kalıcı hale gelebilir.

Zira doların 5.5 TL’de istikrar kazandığı yeni bir süreç başlamış gibi gözüküyor. Bu durum, ekonomik dengelenmeyi daha da kolaylaştırabilir.

Zaten son altı aydır yabancıların Türkiye’ye ilgisi artmaya başladı. Bu yılın ilk yarısında kurulan yabancı şirket sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6.8 artarak 6 bini aştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Konut sektörü... 25 Ağustos 2019 | 74 Okunma Yeni dönem 15 Ağustos 2019 | 31 Okunma Neredesiniz dolarcılar? 07 Ağustos 2019 | 53 Okunma Kim haklı? 29 Temmuz 2019 | 47 Okunma Bakalım ne olacak? 22 Temmuz 2019 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar