Sebzenin fiyatı, aracının kârı

Hükümet dezavantajı avantaja çevirmek, muhalefet de mevcut durumu avantaja çevirmek isteyince, sebze meselesi bir kez daha ülke gündemine oturdu.Hükümetin sebze fiyatlarındaki aşırı artışa karşı önlemi...

Hükümet dezavantajı avantaja çevirmek, muhalefet de mevcut durumu avantaja çevirmek isteyince, sebze meselesi bir kez daha ülke gündemine oturdu.

Hükümetin sebze fiyatlarındaki aşırı artışa karşı önlemi sert oldu. Üreticiden alınan sebzeler, belediyeler aracılığıyla halka sunulunca, fiyatlar gerilemeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sebze fiyatlarındaki artışı “gıda terörü” olarak nitelendirerek tarlada 2 lira olan domatesin kentlerde 8 liradan halka sunulduğunu belirterek tepki gösterdi.

Dile kolay üreticiden tüketiciye ulaşana dek fiyat 4 kat artıyorsa, demek ki ne üretici kazanıyor ne de tüketici, tek kazanan aracılar oluyor.

Öyleyse işe aracı zincirini kısaltmakla başlayıp, arzı artıran önlemleri de hayata geçirmek şart.

Zaten hükümet işe arzı artırmaya yönelik tedbirlerle başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Görünen köy kılavuz istemez 04 Şubat 2020 | 129 Okunma Türkiye’nin Afrika çıkarması (1) 27 Ocak 2020 | 384 Okunma Doları bekleyen kumrular gibi... 20 Ocak 2020 | 328 Okunma İnsanın gerçeklikten kopması... 13 Ocak 2020 | 194 Okunma Türkiye’nin otomobili (2) 06 Ocak 2020 | 344 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar