Kârlı çıktık

Sadece Türkiye değil, tüm dünya için kritik on gün geride kaldı... Tüm gözler ABD Başkanı Trump’ın azil sürecine odaklanmıştı ki, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yuvalanan teröristleri...

Sadece Türkiye değil, tüm dünya için kritik on gün geride kaldı... Tüm gözler ABD Başkanı Trump’ın azil sürecine odaklanmıştı ki, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yuvalanan teröristleri temizlemek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, gündemi bir anda değiştirdi.

Türkiye, ABD’nin teröristlere verdiği 30 bin tır’lık silaha rağmen hızla ilerledi. Üstelik bu harekâtı, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen yaptı.

Bu durum Trump karşıtlarını harekete geçirince ABD iyice karıştı. Bu kez sadece demokratlar değil, cumhuriyetçiler de Trump’a karşı bayrak açtı.  

Trump karşıtlarına göre, başkanlık kararnamesiyle Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlar yeterli değildi, daha fazlası yapılmalı, Türkiye batırılmalıydı.

Trump buna karşıydı ama bu kez iş ciddiydi; koltuğundan olabilirdi.

Tam da bu aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, teröristlerin Kuzey Suriye’den 32 kilometre geriye çekilmesi halinde harekâtın durabileceğine yönelik sözleri, Trump için can simidi oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Görünen köy kılavuz istemez 04 Şubat 2020 | 129 Okunma Türkiye’nin Afrika çıkarması (1) 27 Ocak 2020 | 384 Okunma Doları bekleyen kumrular gibi... 20 Ocak 2020 | 328 Okunma İnsanın gerçeklikten kopması... 13 Ocak 2020 | 194 Okunma Türkiye’nin otomobili (2) 06 Ocak 2020 | 345 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar