Dolar!..

Bir önceki yazımda her seçim öncesi temcit pilavı gibi ortaya sürülen “Dolar seçim sonrası fırlayacak!” türden dedikodulara değinmiş ve vatandaşları dikkatli olmaya davet etmiştim. Gelin şimdi...

Bir önceki yazımda her seçim öncesi temcit pilavı gibi ortaya sürülen “Dolar seçim sonrası fırlayacak!” türden dedikodulara değinmiş ve vatandaşları dikkatli olmaya davet etmiştim. Gelin şimdi biraz bankalardaki döviz hareketlerinin seyrine bir göz atalım ve neler oluyor birlikte görelim:

Bugün bankalardaki 1.8 trilyon liralık mevduatın, 846 milyar lirası Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) ve döviz cinsinden diğer tasarruflardan oluşuyor.

Döviz fiyatları yükselmeye başlayınca son 5 yılda bankalardaki döviz tasarrufların toplam mevduattaki payı hızla artarak son 5 yılda yüzde 33’ten 46’ya çıkmış.

Bu durumun büyük oranda, FED ve diğer merkez bankalarının davranışları, kurlardaki hızlı artış, enflasyonist beklentiler ve döviz borcu yüksek şirketlerin döviz varlıklarını artırma yönündeki hamlelerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Yakın tarihe gelirsek, geçtiğimiz şubat başında döviz bozduran vatandaşlar, 16 Şubat’tan itibaren hızla döviz alımına yönelmişler.

Yılbaşından 23 Şubat’a dek bankalardaki toplam döviz mevduatı 7.3 milyar dolar artarak 208.4 milyar dolara çıkmış...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savaş ekonomiyi nasıl etkiler? 14 Ekim 2019 | 3 Okunma Enflasyon inmeye devam ederse... 06 Eylül 2019 | 66 Okunma Konut sektörü... 25 Ağustos 2019 | 77 Okunma Yeni dönem 15 Ağustos 2019 | 37 Okunma Neredesiniz dolarcılar? 07 Ağustos 2019 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar