Bakalım ne olacak?

Temmuz’da yaşanan flaş gelişmelerden biri de Merkez Bankası Başkanı (MB) Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmasıydı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu...

Temmuz’da yaşanan flaş gelişmelerden biri de Merkez Bankası Başkanı (MB) Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmasıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tasarrufunun en önemli nedeni bana göre, faiz konusunda yaşanan anlaşmazlıktı.

Konuyu takip edenler bilir; Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir yüksek enflasyon mu yüksek faize neden olur, yoksa yüksek faiz mi enflasyonu körükler, tartışmasında sürekli olarak faizlere vurgu yaptı. Enflasyonu kontrol etmek için faizlerin düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Ancak MB, ne Çetinkaya öncesi, ne de Çetinkaya sonrası faiz konusunda Erdoğan’ın beklentileri konusunda tek bir adım dahi atmadı.

Zaten bu da Çetinkaya’nın görevden alınmasının en temel nedeni oldu.

Şimdi herkes büyük bir merakla, 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında MB’nin yeni başkanı Murat Uysal’ın nasıl bir politika izleyeceğini merak ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni dönem 15 Ağustos 2019 | 31 Okunma Neredesiniz dolarcılar? 07 Ağustos 2019 | 50 Okunma Kim haklı? 29 Temmuz 2019 | 47 Okunma Bakalım ne olacak? 22 Temmuz 2019 | 66 Okunma Konuta dikkat! (2) 13 Temmuz 2019 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar