Turizmde farklı paketler şart

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bu hafta 'Turizmde farklı paketler şart' başlıklı yazısını kaleme aldı

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un verdiği bilgiye göre, bu yılın ocak-eylül ayları arasında 45.2 milyon turist gelmiş.

2022’de 50 milyon 450 bin turist ile dünyada 4. ülke olmuşuz. Bakalım bu yıl rekor tazelenecek mi? Ancak gelecek yıllar için bazı tedbirlerin alınması gerek. Bunu biz değil, konuştuğumuz turizmciler söylüyor.

Hafta sonunda Antalya’daydık. İsviçre merkezli Avrupa’daki tur operatörü Bentour’un yıllık toplantısı vardı. Yılda yaklaşık 150 bini Türkiye’ye getirdikleri olmak üzere 200 bin turiste hizmet veren Bentour’un Avusturya, Almanya ve İsviçre’den 600’ü aşkın seyahat acentesi temsilcisini davet ettiği toplantıydı. 2023’ün performansı ile 2024’e yönelik hedefler konuşuldu. Turizmcilerin içinde Avrupalı Türklerin sayısı da hayli fazlaydı.

TURİZM 12 AY

Bentour Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, 2023 sezonunda hedeflerine ulaştıklarını, turizmi hemen hemen 12 aya yaydıklarını söylüyor. Göktaş-Rosati şirketin sayılara değil kârlı büyümeye odaklandığını ifade ediyor. Bentour Yönetim Kurulu Başkanı duayen turizmci Kadir Uğur, yelken sporuna âşık biri. Birkaç yıl önce yelkenlisiyle dünya turu yapmıştı. Şu sıralarda Karayipler’de yelken açtığı için oğlu ve Bentour Genel Müdürü Deniz Uğur bilgilendirdi konuklarını.

Artık Türkçe’yi iyice güçlendiren siyasetini de öğrenmeye başlayan Deniz Uğur, çok önemli bir konuya dikkat çekti. Dünyadaki ekonomik göstergeler; gelirlerin düştüğünü, buna karşılık enerji, yiyecek, içecek (alkol) gibi her alanda giderlerin arttığını işaret etti. Bu yüzden geçen yıl aynı otelde aynı paket tura ödediği ücretin bu yıl önemli ölçüde artış göstermesinin turistleri ya tatilden vazgeçirecek ya da kalitesiz ama ucuz destinasyonlara yöneltebileceğini hatırlattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
25 canın gittiği tren kazasında 6 yıldır karar verilemez mi 01 Mart 2024 | 12 Okunma Trakya’da koku ve kirli hava 1 29 Şubat 2024 | 71 Okunma KKTC’de görülen hastalık ülkemize sıçrayabilir: Narenciyede tehlike kapıda 28 Şubat 2024 | 81 Okunma 3 Mart Devrim Yasaları 100 yaşında 27 Şubat 2024 | 56 Okunma Hükümetten isteyen isteyene… Memur, işçi, emekli, dul, yetim ve taşeron zam peşinde 23 Şubat 2024 | 178 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar