Trakya’yı yağmalatmayın

Uyarıyoruz, Trakya’nın topraklarını yağma ettirmeyin, bir daha bulamazsınız böyle verimli bir yeri. Bütün Trakya’yı konutla dolduramazsınız.

Bakan Bekir Pakdemirli demiş ki:

“Hiç yağış olmaması durumunda bile İstanbul’un yaklaşık 3 ay, Ankara’nın da 5 aylık suyu var. İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı ortalaması yüzde 27, Ankara’nın ise yüzde 13...”

20 milyon nüfuslu bir bölgenin (Trakya) 3 aylık suyu kalması vahim bir durumdur. ‘Kanal İstanbul’dan ‘yaşam’ bakımından çok daha önemlidir. Araplara rezidans satılacaksa onun su ihtiyacı Trakya-Melen suları ile karşılanamaz. Ancak Karadeniz’den tuzlu su ile mümkün olabilir. Araplar da tuzlu suyu sevmez!

Bize göre bu veriler çok düşüktür. Son yıllarda böyle düşük bir oran görmediğimizi söylemek isteriz. Kuraklık tehlikesinin hangi boyutlarda olduğu fark edilmemektedir. Aslında ciddi tasarrufların yapılması gerekmektedir, yani alarm verilmelidir.

Çünkü bir ay önce yağmur yağdı, tarlalar ekilebildi. Bu yağışın yeterli olduğu sanılıyor. Hayır, öyle değil...

Trakya’da toprağın 10 santim altı kupkurak, göl ve dereler de aynı şekilde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşılar kapışılıyor  04 Aralık 2020 | 132 Okunma Aşı olur muyum? 03 Aralık 2020 | 419 Okunma İsteyen isteyene! 02 Aralık 2020 | 129 Okunma Rehavet buraya kadar! 01 Aralık 2020 | 143 Okunma Yerli korona aşısında umut verici adımlar 27 Kasım 2020 | 212 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar