Trakya’yı kurtarmamız gerekiyor

Trakya bölgesinde çevre mücadelesi veren Murat Sevgi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla sorunları gündemde tutmaya çalışıyor.

Trakya’da atıkların bu kadar zararlı ve çok olmasının sebeplerinin başında özellikle tekstilde hala eskimiş çağ dışı proseslerin kullanılmasıdır. Türkiye’nin tekstilde Çin gibi bir ucuz üretim devi ile rekabet edebilmesinin en önemli tarafı da kimsenin kullanmayacağı, kirli ve eski teknolojiler... Afrika ülkeleri bile terk etti, bizde ise ‘iş yaptık’ diye ortalarda dolanıp hava atan firmalar var. Tek dertleri para, yenilik, iyileştirme, araştırma gelişme hak getire. Derin deşarj denilen ve halkı oyalamak için milyarlar harcanan, hiçbir ‘fayda’ sağlamayan, üstelik Ergene Havzası’nın atıklarını Marmara’ya da bulaştıran fiyaskonun hesabı sorulmalı.

Trakya’nın Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illeri topraklarını baştan sona toplamda 283 km uzunlukta olan Ergene Nehri’nin yok edilmesini görmezden gelemeyiz. Trakya halkının kanserden kırıldığı, Saroz Körfezi’nin 40 yıldır tüm bu kirliliklerle yok edildiğini niye göz ardı ediyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’de neler oluyor (1) 14 Haziran 2024 | 296 Okunma Avrupa Parlamentosu seçimleri ve sonuçları 13 Haziran 2024 | 1.243 Okunma Su savaşları değil yüzyıllar sonra toprak savaşı başlayacak 12 Haziran 2024 | 1.434 Okunma Yeni anayasa girişimi 11 Haziran 2024 | 1.164 Okunma Madenimizi işlemeden neden satıyoruz 07 Haziran 2024 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar