Milas’ın ‘memecik’ zeytini Avrupa’da ‘devrim’ yaptı

Türkiye’nin giremediği Avrupa kapısından Milas zeytinyağı ile girdi dersek çok iddialı bir söz etmiş olur muyuz?

Türkiye’nin giremediği Avrupa kapısından Milas zeytinyağı ile girdi dersek çok iddialı bir söz etmiş olur muyuz? Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer “Evet, doğru düşünmüşsünüz, bu bir devrimdir” dedi hemen.

Özer’i biliriz, yıllardın kafayı bu zeytinyağı işine takmıştır. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu da bu konuda inandırmıştır. Aydın’ın, özellikle de Milas’ın zeytin türü ‘memecik’tir. Artık, Yunanistan, İtalya ve İspanya’nın yanında Milas’ı da göreceğiz bu rekabette. Bu başarı, Milas’ı da aşan bir Türkiye olayı olarak değerlendirilmelidir. Geçmişte yaşanan ‘sahtecilik’ten ötürü Türkiye’nin itibarı ayaklar altına düşmüştü, çünkü bazı markalar zeytinyağı diye ‘makine yağı’ satmıştı Avrupa’ya. Değil markalı zeytinyağı satmak, ‘dökme’ piyasasına bile girmek çok zordu. Türkiye’nin kötü ününün silinmesi için Milas bölgesindeki zeytinyağı üreticileri kadar, Reşit Özer gibi oda yöneticileri çok emek verdiler. Coğrafi işaret tescilini almakla Milas’ın çok kaliteli yağ ürettiğini gösterdiler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’e saldırmanın dayanılmaz hafifliği 15 Nisan 2021 | 259 Okunma ‘Muameleci’ yeniden seçildi 14 Nisan 2021 | 79 Okunma ‘Bizim Mısır’dan neyimiz eksik?’ 13 Nisan 2021 | 232 Okunma İÜDK öğrencileri taşınmak istemiyor - Konservatuvar yerinde güzel 09 Nisan 2021 | 31 Okunma Bulgaristan’dan ilginç seçim notları 08 Nisan 2021 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar