Kılıçdaroğlu, kendine 7. Genel Başkan dedi... Kılıçdaroğlu’ndan TBMM Başkanı’na çağrı

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bu hafta 'Kılıçdaroğlu, kendine 7. Genel Başkan dedi... Kılıçdaroğlu’ndan TBMM Başkanı’na çağrı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Eski milletvekili Sabri Ergül’ün köşemizde iki gün süreyle yayınlanan Kılıçdaroğlu’na dönük ‘Sayın Kılıçdaroğlu ne istiyorsunuz CHP’den ve bu güzelim ülkeden’ ve ‘Sabri Ergül, Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyor: Kendi gerçeğinizi gördünüz mü?’ başlıklı yazıları kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Ergül, Kılıçdaroğlu’nun kurultay sonrası yeni yönetime dönük konuşma ve tavırları yanında parti binasına yakın büro kiralamasının kurultay yönetimine karşı tavırlarını sergilerken dün Cumuhuriyet’te yayınlanan Kılıçdaroğlu’nun ‘TBBM Başkanı’na açık mektup’ başlıklı uzun mektubu dikkat çekti. Yerel seçimlere giderken ve partinin birlik ve dayanışmaya muhtaç olduğu bir dönemde sanki görevdeymiş (Genel Başkan) gibi davranmasının partide iki başlılık ve kaos yaratacağını söyleyen Sabri Ergül, “Bu siyasette alışık olunmayan bir durumdur. Görevinden çekilen bir eski genel başkan kendisini (7’nci) diyerek numaralandıramaz. CHP’nin daha önceki başkanları hiç böyle bir şey yapmadılar. Kılıçdaroğlu partiye zarar veriyor, kaybederse kendisine muhtaç kalınacağını sanıyor. Demek ki hâlâ kendisini genel başkan gibi görüyor. Aslında yeni kadrolar kendisine sık sık danışıyor, onun değerini biliyor. Kenan Evren’in 12 Eylül faşizmindeki davranışlarını, Ali Baransel’in anılarını, Yılmaz Erdoğan’ın belediye başkanlığını anlattığı filmini Kemal Bey unutmamalıdır. Hiçbir genel başkanın CHP’nin başarısızlığını istemediğini Sayın Kılıçdaroğlu bilmelidir” diye konuştu.

(Kılıçdaroğlu Cumhuriyet’teki makalesinde kendisini ‘7. Genel Başkan’ olarak numaralıyor. Ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u görevlerini layığı ile yapmaya davet ediyor. “Türkiye’de Anayasa’nın, hukukun, ayaklar altına alınmasına artık izin vermeyin, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararına uyulmasının Anayasal zorunluluk olduğuna ilişkin bir çağrı yapın, vekil Atalay’ın hemen yemin etmesini isteyerek hukuksuzluğa ortak olmayın” diyor.)

ADAY ADAYI OLSAM MI, OLMASAM MI?

Malum tüm partilerde aday adayları müracaatlarını yapıyorlar. Diğer partilerden pek ses çıkmıyor ama CHP aday adaylarında sıkıntılar çok ve telefonumuz susmuyor. Serzenişleri toparlarsak, CHP Genel Başkanı değişti, kurultay süreci sancılı geçti. Dolayısı ile parti ikiye bölünmüş görünümünde. Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel’i destekleyenler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişmesini doğru bulan ancak gönderiliş şeklini doğru bulmayan küskünler. Kurultayda Kılıçdaroğlu’nun yanında olan kişiler ‘Aday olsak bizi yazmazlar’ diyor. Ya da İmamoğlu ile irtibat kurma şansı olmayanlar yine aday olmuyorlar. Yine Özel’in kurultay konuşmasında söz verdiği ‘Ön seçim ve Tüzük Kurultayı’nı yapmayacağını’ açıklaması, hatta Tüzük Kurultayı’nı 2024 Eylül ayına ötelemesini sözünde durmayan bir lider olarak yorumluyorlar ve aday olmuyorlar. Alevilerin birçoğu Kılıçdaroğlu’na yapılanlardan dolayı aday olmuyor. “İmamoğlu’ndan icazet almadan aday olma şansımız yok” diyorlar. Bu çekincelerden aday sayısının düşük olması dikkat çekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
25 canın gittiği tren kazasında 6 yıldır karar verilemez mi 01 Mart 2024 | 35 Okunma Trakya’da koku ve kirli hava 1 29 Şubat 2024 | 71 Okunma KKTC’de görülen hastalık ülkemize sıçrayabilir: Narenciyede tehlike kapıda 28 Şubat 2024 | 81 Okunma 3 Mart Devrim Yasaları 100 yaşında 27 Şubat 2024 | 56 Okunma Hükümetten isteyen isteyene… Memur, işçi, emekli, dul, yetim ve taşeron zam peşinde 23 Şubat 2024 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar