Gıda ve terör

Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer'in bugünkü (23.11.2022)'' Gıda ve terör'' başlıklı yazısı.

Türkiye’de gıda konusunda tanınmış isimlerden araştırmacı-yazar İsmail Tokalak ile Dünya Sağlık Konseyi’nin Türkiye temsilcisi, 5Gvirusnews Platformu’nun Türkiye sözcüsü Muammer Karabulut, Antalya AKM’de Atatürkçü Kadınlar ve Gençlik Platformu’nun konuğu olarak gelecek ile ilgili ilginç konuşmalar yaptılar.

“Dünyayı Yöneten Karteller, Gıda ve Terör” başlıklı konuşmasında Tokalak, dünyadaki gıda tekellerini gündemine aldı. “Dünyada küresel şirket kartelleri düzeni ve adaletsizlik hüküm sürüyor. 500 çok uluslu şirket dünyadaki yabancı yatırımların yüzde 80’ine sahip” dedi ve beş çok uluslu şirketin dünyada tarım ürünleri ticaretinin yüzde 80’ini yaptığını anlattı. Tarım ilaçlarının yüzde 75’i altı şirketin elinde. Elmas ticaretinin yüzde 80’i Openhimer ve Rothschild ailesinin kontrolünde. Dünya petrol ticareti büyük oranda 6 şirketin; Unilever dünya çay ticaretinin yüzde 80’ini elinde tutuyor. Dünyada fındık üretiminin yüzde 70’e yakını bizde; ancak piyasaya İtalyan Ferraro hâkim.

‘ŞİRKETOKRASİ’ NEDİR

Dünyada demokrasi var mı, yok. ‘Şirketrokrasi’ var. Siyasetten ticarete kadar onlar hâkim. Dünyada sistemin bir avuç küresel tekelin yönlendirmesiyle işlemesi, adaletsizliği körüklüyor. Yıllık geliri yılda 900 bin ve üzeri olanlar üst zengin kategorisinde; bu zenginlerin yüzde 10’u dünya zenginliğinin yüzde 86’sına sahip; bunlar da vergi vermemek için paralarını vergi cenneti olan yerlerde saklıyor ve adaletsizliğin küresel sorun olmasını pekiştiriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesi mezunlarının hafta sonu sohbeti 30 Kasım 2022 | 41 Okunma İBB’de bu kafa olamaz 29 Kasım 2022 | 513 Okunma ‘Yeter ki sen üret’ 25 Kasım 2022 | 63 Okunma Büyük öğretmen ‘ilham’ mı verir 24 Kasım 2022 | 46 Okunma Gıda ve terör 23 Kasım 2022 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar