Geç gelen adalet adalet değildir

SCİPİO Africanus MÖ 236-182 yılları arasında yaşamış olan Romalı bir generaldir. Zama Savaşı ile meşhur Hannibal’ı yenmiştir.

Hannibal Roma’yı defalarca yenmiş, filleri ile Alp dağlarını aşmış ve Roma’yı almasına ramak kalmış ve ülkesi tarafından Kartaca’ya çağrılınca dönmek durumunda kalmıştır. Scipio bu Hannibal’ı yenmiş, Roma’nın en büyük rakibi olan Kartaca’yı ortadan kaldırmıştır.

Bu eşsiz komutan kıskanç bir siyasetçi ve savcı olan Cato tarafından haksız suçlama ile senato önünde mahkemeye çıkarılmıştır. Mahkeme haksız yere uzatılmış, savcının son imzası atılmamış, yıllar sonra beraat kararı verilmiştir. Fakat Scipio bu kararı göremeden yıllar sonra kızgın ve üzgün bir şekilde köşesinde yaşamıştır. Bugünkü gazetenizin 10. sayfasında  ‘Bir tek o kaldı’ başlığı ile hikâyesi yazılan eski Genelkurmay Başkanı’nın dosyası, diğer bütün sanıklar beraat etmiş iken aylardır beklemekte ve imza edilmemektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnebolu ve Cide’nin kaderleri aynıydı 12 Temmuz 2019 | 82 Okunma Adalet ve adaletsizlik nedir? 11 Temmuz 2019 | 43 Okunma 658 yıllık destan... Kırkpınar ve pehlivanlar pehlivanı Ahmet Taşçı 10 Temmuz 2019 | 123 Okunma İmamoğlu CHP’yi kampa çekiyor 05 Temmuz 2019 | 2.688 Okunma İmamoğlu CHP’yi kampa çekiyor 05 Temmuz 2019 | 5 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar