‘Endüstriyel Kenevir’ ve tohum üretiminde büyük kampanya başlıyor… ‘Keneviro’ Samsun’a merhaba diyor

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bu hafta '‘Endüstriyel Kenevir’ ve tohum üretiminde büyük kampanya başlıyor… ‘Keneviro’ Samsun’a merhaba diyor' başlıklı yazısını kaleme aldı.

KENEVİR üzerinde uzun süredir üretimine, ticaretine ya da ekonomik bir toplantı gibi etkinlik olmadığı için en aşağı altı aydır bu konuda bir yazı yazmadığımızı okurlarımız bileceklerdir.

Çünkü bir bilgi olmadığında hemen bir hareketsizlik dikkat çeker. ‘Kenevir’ dediğimizde ‘piyasasında’ bir sakinlik varsa işin ‘tadı’ yoktur. Hele ‘Kenevirci Dede’nin sessizliği önemlidir. Ya kenevir ithalinde gümrük sorunu yoktur, kenevirli ekmek ürettiğinde, mutlaka piyasa lezzetinin olup olmadığını, yağının tutup tutmadığını öğrenmek için tadımlık ekmek gönderir. “Tam lezzetini bulduğumda ekmek üretimi de yapmak isterim” diye bizi test eder. İthal ettiği kenevirin bülbül ve güvercinlerde nasıl ötüş sağladığını en merak ettiği konudur.

‘MİLLİ PROJE’

Eski ANAP milletvekili, makine mühendisi Yalçın Koçak’ın Aydın Üniversitesi’nde Abdurrahman Dilipak’la birlikte yaptığı ‘Kenevir Sempozyumu’ ile başlattıkları ve Türkiye’nin birçok yerinde devam ettirdikleri bilgilendirme toplantıları arttıkça bizim de bunları gazetemizde yayınlamamız, ilgi alanımızı büyüttü ve bir okur kitlesi oluştu.

Ve Türkiye’nin sanayi alanında ithalatını yarı yarıya düşürecek kapasitesi olan ‘endüstriyel kenevir’ üretimi yetersiz de olsa küçük boyutta başladı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından bundan 4 yılı aşkın süre önce seçilen 19 şehirden biri olan Samsun’dan bir telefon geldi geçen hafta.

Samsunlu tekstilci Uğur Balkuv telefonla bizi yarın yapılacak kenevir tohumu hasadına davet etti. Bir grup meslektaşımızla bugün Samsun Havza’ya gideceğiz.

Bu arada 60 yaşındaki Uğur Bey’i dinliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu, kendine 7. Genel Başkan dedi... Kılıçdaroğlu’ndan TBMM Başkanı’na çağrı 30 Kasım 2023 | 55 Okunma ‘Sayın Kılıçdaroğlu ne istiyorsunuz CHP’den ve bu güzelim ülkeden’ 29 Kasım 2023 | 607 Okunma Sabri Ergül, Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyor: Kendi gerçeğinizi gördünüz mü? 28 Kasım 2023 | 316 Okunma Keneviri, TOGG kadar sevdik... ‘Tarımda 100. yılın devrimi’ 24 Kasım 2023 | 692 Okunma Çalışana yılda tek zam geliyor… Asgari ücret masasında emekçi de yer alacak 23 Kasım 2023 | 130 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar