Emekliler ayaklanıyor

SAYIN Başkan, dedelerimi töhmet altında bırakacak idiysen, bir zahmet önce kendi dedelerinizi töhmet altında bıraksaydın !

Sıkıntı, Emekli Sendikaları’nın 30 Nisan’da kapatılmak istenmesinden doğuyor. Neden mi? Yasalarda, “emekliler sendika kurabilir” hükmü yokmuş. Yalnız işverenler ve çalışanlar sendika kurabiliyormuş. Yasa yapmak sizin göreviniz değil mi? Çıkarın yasanızı o zaman.

Yasalarda, ‘emekliler sendika kuramaz’ hükmü de yok. Dört ayrı uluslararası sözleşmede imzanız var. ‘Herkes sendika kurabilir, sendikalara üye olabilir’ diye. Üstelik, Anayasa’nın 90. maddesi, anlaşmazlık durumunda, ‘uluslararası sözleşmeler geçerlidir’ diyor. 30 Nisan’da, Ankara İstinaf Mahkemesi’nde duruşma var. Daha, iki ay öncesinde bu mahkeme, oybirliği ile, “emekliler sendika kurabilir” kararı vermişti. Yargıtay bu kararı bozdu. Dosyayı yeniden İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi. Şimdi, İstinaf Mahkemesi üyeleri, ya kararlarında direnecekler; ya da, Yargıtay’ın bu kararına boyun eğecekler.

Emeklilerin tepkisi şöyle: “Sorunlarımızla ancak örgütlü olursak baş edebiliriz. Emeklilere verilen yüzde 7-8’lik zam, bir ay içinde eridi. Tüketim zamları, yüzde 50’lerde seyrediyor. 

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TBMM’de kritik HSK üyeliği seçimi 18 Mayıs 2021 | 46 Okunma Trakya’da kötü şeyler oluyor 14 Mayıs 2021 | 331 Okunma ‘Hepsi yalan ve iftira’ 13 Mayıs 2021 | 152 Okunma CHP’li avukat yanıtlanmayacak mı? 12 Mayıs 2021 | 239 Okunma Kuraklığın bedeli ağır olacak (1) 11 Mayıs 2021 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar