Çiftçiye ağır darbe

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer bugün 'Çiftçiye ağır darbe' başlıklı yazısında üreticiyi bekleyen tehlikeye dikkat çekti.

Kuraklıktan, ayçiçeğinde yaşanan verimsizlikten başka taban fiyatı dahi verilmedi

Trakya’da ayçiçeği üretiminde istenen verim alınamadı. Görüştüğümüz köylü ve çiftçiler, böyle bir verim düşüklüğünü şimdiye kadar hiç yaşamadıklarını anlatıyorlar. Ürünün yaklaşık 200-250 kilo verim beklenirken, ortalama 100 kilo ve altında kalması çiftçiler arasında ‘şok’ etkisi yarattı. Biz bile böyle bir üretim düşüklüğünü ömrümüz boyunca görmedik. Bu tablo, zaten borç içinde olan üreticileri iyice çıkmaza soktu.

İlginç bir durum da şu; tek alıcı olan Trakyabirlik’in ayçiçeği hasadı bitmesine karşın şu günlerde daha alım fiyatlarını açıklamaması üretici için tam bir darbe olarak nitelendiriliyor. Bunu fırsat bilen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ilan etmiş oldukları 14.5 TL’lik alım fiyatını 13’e düşürmesi ayrıca kriz yaratmış. Bu tablo görülmeyen bir durumdur. Hem üretimden hem de verilmeyen bedeller nedeniyle görülmemiş ve yaşanmamış bir darbeyi üzülerek yaşıyoruz.

İktidardan bir müdahale olmazsa, daha büyük zarar karşısında kalacağız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emekli 95 gün sabredecek 29 Eylül 2023 | 303 Okunma Kaş çatmak ve tetik çekmek için kaç kas kullanılır 28 Eylül 2023 | 33 Okunma Kılıçdaroğlu’na verdiği sözler soruluyor: Kılıçdaroğlu parti ve seçmenle oynuyor 27 Eylül 2023 | 166 Okunma İasos liman projesi yargıda iptal edildi... Güllük Körfezi cennet kalacak 26 Eylül 2023 | 79 Okunma Sınıfları havalandırmak çare değil 22 Eylül 2023 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar