‘Bizim Mısır’dan neyimiz eksik?’

Başkanlık seçiminin tarihi ne zaman belli olacak? Sandık başına gidecek üyelerin tercihinin ne olacağı ise şimdiden merak konusu

Ertuğrul Özkök’ün, Kahire’nin Tahrir Meydanı’ndaki Milli Müze’de bulunan eski Mısır hanedanına ait 22 mumyayı yeni inşa edilen Mısır Medeniyetler Müzesi’ne nakletmesiyle ilgili yazısı bize çok şeyler hatırlattı.

Almanya’daki turizmci dostumuz Hüseyin Baraner, Mısır’ın 1990’lı yıllarda terör saldırıları ile turizmde büyük kayıplar yaşamaya başlamasıyla, Türkiye’yi ciddi şekilde taklit ettiğini, ‘her şey dahil’ uygulamasına geçtiğini, ilerde bize ciddi şekilde rakip olacağını da söylemişti bize. Nitekim Mısır, uygarlıkları ile ilgili kitap ve filmler yapılmasını sağladı. Hollywood’a ‘The Mummy’ (Mumya) ve ‘Kleopatra’ filmlerini çektirerek dünyanın dikkatini çekmeyi başardılar.

Şalom’dan Mois Gabay, geçen haftaki yazısında ‘Firavunların Altın Geçidi’ törenine değinirken “Bizim neyimiz eksik?” diye sormuş ve şöyle demiş:

“Üç imparatorluğa başkentlik yapmış bu eşsiz kentimizde maalesef ağırlık sadece son 700 yıla, o da birçok...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bakan Bilgin’in iki zor sınavı 07 Mayıs 2021 | 111 Okunma Veterinerler hekimdir ama hakları değil! 06 Mayıs 2021 | 47 Okunma Kenevirde 5 yılda ne yaptık 05 Mayıs 2021 | 253 Okunma Zeus Sunağı’nı geri alabiliriz 04 Mayıs 2021 | 41 Okunma Fütürologlar çalışıyor 30 Nisan 2021 | 64 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar