Atatürk’ün liderlik sırları

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bu hafta 'Atatürk’ün liderlik sırları' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Size önümüzdeki üç gün içinde ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları’ kitabını tanıtacağız.

Alman Lisesi ve Alman Aachen Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun olan Adnan Nur Baykal çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra Türkiye ve Amerika’daki dört şirketi yönetiyor.

Dilerim bu kitabı kitapçılarda bulunur ya da yeni baskıları yapılır. Keşke yeni nesil bu kitapları okuyup da yetişse. Bir sigorta şirketinin genel müdürü Levent Nart, “Atatürk hakkında bugüne kadar yazılmış kitapların ne sayısını bilmek, ne de akademik değerini tartışmak mümkün değil. Dostum Baykal’ın titiz çalışmasının bir ürünü olan bu kitap, yaşadığımız çağda kişilerin ve kuruluşların sıklıkla ihtiyaç duydukları ‘liderlik’ kavramının ne olduğunu, onun değerli kişiliğinde anlatan bir başucu kitabıdır” diyor. Adnan Nur Baykal, kitap boyutundan daha geniş hacimde, 180 sayfalık ‘Atatürk’ün Liderlik Sırları’ kitabının daha sonra ‘Osmanlı Yönetim Anlayışı’, ‘Türklerde Yöneticilik Geleneği’ adlarıyla devam edeceğini söylüyor.

1932-1933 yılları arasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi olan General Sherrill “Türk milletinin karakterini tespit etmek, anlamak için onun liderlerini tetkik etmekten daha isabetli bir yol ve bir vasıta yoktur” diyor.

Baykal, kitabı bir liderde olması gereken özellikler etrafında şekillendirmiş. 50 ana özellik tespit edip bunları alfabetik olarak düzenlemiş. Atatürk’ün seçme sözlerini, anekdotlarını, prensiplerini ana özellikleriyle toplamış ve kitabın sonuna Amerikalıların ‘Management Checklist’ dedikleri ‘Kendinizi Test Edin! Listesi’ni de koymuş. Her bölümün sonunda, alıntı yapılan kitaplar ve alıntı yapılan sayfalara da yer verilmiş.

ATATÜRK’TEN İLK DERS

Atatürk’ten alınacak dersler:

- Olduğunuz gibi görünün, göründüğünüz gibi olun.

- Başkalarını yanıltan, kendini de yanıltır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gümrüklerde ‘zırnık’ kaçırtmıyor... Almanya işi sıkı tutuyor 01 Aralık 2023 | 121 Okunma Kılıçdaroğlu, kendine 7. Genel Başkan dedi... Kılıçdaroğlu’ndan TBMM Başkanı’na çağrı 30 Kasım 2023 | 371 Okunma ‘Sayın Kılıçdaroğlu ne istiyorsunuz CHP’den ve bu güzelim ülkeden’ 29 Kasım 2023 | 619 Okunma Sabri Ergül, Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyor: Kendi gerçeğinizi gördünüz mü? 28 Kasım 2023 | 319 Okunma Keneviri, TOGG kadar sevdik... ‘Tarımda 100. yılın devrimi’ 24 Kasım 2023 | 693 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar