ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sosyal medyanın siyasete etkisi

ÜLKEMİZDE 30 milyonun üstünde aktif Facebook hesabı var .

Yalçın Bayer
Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesi
17 Mayıs 2018 | 60

ÜLKEMİZDE 30 milyonun üstünde aktif Facebook hesabı var.

Günde ortalama 2 saat 50 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u, sırayla Twitter, Instagram, Google+ ve LinkedIn takip ediyor. Dijital medya uzmanı Tayfun Canlı yaptığı çalışmada, ülkemizde öne çıkan siyasetçilerin takipçi sayıları şöyle: Tayyip Erdoğan 12 milyon 982 bin, Kemal Kılıçdaroğlu 6 milyon 240 bin, Devlet Bahçeli 4 milyon 780 bin, Muharrem İnce 3 milyon 920 bin, Meral Akşener 2 milyon 560 bin, Selahattin Demirtaş 1 milyon 620 bin, Temel Karamollaoğlu 208 bin, Doğu Perinçek 201 bin. 

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine etki edecek en büyük faktörü özellikle genç kitlelere ulaşmada ‘sosyal medya’ olacağı görülmektedir. TV’lerin izlenme oranlarının da düştüğünü göz önüne alırsak sosyal medyanın gücünün arttığını söyleyebiliriz.

Seçilme yaşının 18’e düşürülmesinden sonra gençlerin siyasete daha fazla ilgi göstermesiyle sosyal medya araçlarının seçimler üzerindeki etkisi oldukça arttı. 15-29 yaş arası internet kullanan gençlerin %96’sı sosyal medya kullanıyor ve bu seçimde ilk defa seçmen olan 1 milyon 650 bin 171 kişinin oy kullanacak olması konunun önemini daha da arttırıyor..

Dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanıcı sayılarına baktığımızda görüyoruzki 2.5 milyar insan internet kullanıyor. Kullanıcıların 1.8 milyarının ise sosyal medya ağlarında hesabı var.

Türkiye’de nüfusun %60’ı yani yaklaşık 48 milyon kişi internete bağlanıyor ve aktif sosyal medya kullanıcı sayısı da 48 milyon. Fakat bu sayının tekil kullanım olmadığını belirtelim.

Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan  kullanıcı sayısı ise 42 milyon.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER