ÇOK OKUNAN YAZARLAR

‘Zamlara karşı Türkler evde rakı üretimine geçti’

'KEŞAN ve Meyhane Kültürü’ adlı kitabı bulunan emekli öğretmen Hilmi Dinçer “Zamlarla baş edemeyen Türkler evde rakı üretimine geçti” başlıklı bir yazı yazmış .

Yalçın Bayer
Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesi
14 Şubat 2018 | 183

'KEŞAN ve Meyhane Kültürü’ adlı kitabı bulunan emekli öğretmen Hilmi Dinçer “Zamlarla baş edemeyen Türkler evde rakı üretimine geçti” başlıklı bir yazı yazmış...

“Bir atasözümüz der ki: Köşeye sıkıştırdığınız kediye kaçacak bir yol bırakın! Yoksa kedi yüzünüzü tırmalar!” diyen Dinçer şöyle devam ediyor:

“Alkollü içkilere getirilen vergiler ve satış kısıtlamaları Batı basınının da gündeminde. Associated Press (AP) ’Türklerin favori içkisi’ rakının evlerde üretilmeye başlandığını aktarırken, toplam alkol tüketiminin de arttığını belirtti. Birçok kişi ev yapımı içkiye dönerek ülkenin en ikonik içkisine olan aşklarını yeniden alevlendirdi. Hükümetin uyguladığı vergiler ve alkol tüketimine ilişkin düzenleme ile alkol fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Rakının fiyatı 2004 yılından bu yana yüzde 500’e yakın oranda arttı”.

AP, OECD verilerine yer vererek şöyle diyor:

“Alkol satışı düşse de, gerçek tüketim düşmedi gibi görünüyor. OECD istatistiklerine göre, Türkiye’de kişi başına düşen alkol tüketimi, ülke nüfusunda yüzde 17’lik bir artışa rağmen 2002’den bu yana benzer seviyede kaldı. Bu durum, Türklerin tükettiği toplam alkol miktarının aynı dönemde arttığını gösteriyor.”

SAĞLIK ENDİŞESİ VAR

Evlerde alkollü içki yapımının artışının halk sağlığı konusunda endişeleri artırdığına değinen AP, Tüketici Hakları Derneği’nden Canan Ülkü Abbasov’un konuya ilişkin risklere dikkat çektiğini belirtti.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER