12 Eylül askeri darbesi mukadder değildi

ESKİ Gümrük ve Tekel Bakanı MHP’li Gün Sazak’a Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Çok değerli bir siyaset ve devlet adamıydı.

Bakanlığı sırasında da çok mücadele verdi.

O dağdağalı dönemde Gün Sazak, CHP ile MHP arasında uzlaşmayı savunmuş; rahmetli Baykal aracılığıyla rahmetli Ecevit’e haber göndermişti. Ne yazık ki Ecevit, o dönemde partisine hâkim olan katı ve uzlaşmaz tavır yüzünden sağ-sol arasında kardeşliği sağlayacak ve katı kamplaşmayı önleyecek bu teklife olumlu cevap vermedi.

Daha sonra rahmetli Türkeş’ten aracılar kanalıyla gelen uzlaşma teklifine de “Ben bunu partime kabul ettiremem!” diyerek olumlu cevap vermemişti.

“İki büyük parti (AP ile CHP) arasında uzlaşma ancak savaş şartlarında olur!” diyen rahmetli Demirel,�affedersiniz, ‘iti ite kırdırmak’ denen, çatışmacı, uzlaşmaz ve toplumu bölücü bir siyaset takip ediyordu! Ecevit’in ‘uzlaşma’ çağrılarına da Demirel’in itibar etmemesi sonucu 1980’de ABD’nin kışkırttığı bir askeri darbe için uygun şartlar doğmuştu! Hatta darbeciler, ‘kardeş kavgasına son vermek’ gerekçesiyle faşist darbeye Bonapartçı bir görünüm vermişlerdi!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu-İmamoğlu görüşmesi olacak mı | CHP’de neler oluyor (2) 18 Haziran 2024 | 125 Okunma CHP’de neler oluyor (1) 14 Haziran 2024 | 298 Okunma Avrupa Parlamentosu seçimleri ve sonuçları 13 Haziran 2024 | 1.244 Okunma Su savaşları değil yüzyıllar sonra toprak savaşı başlayacak 12 Haziran 2024 | 1.435 Okunma Yeni anayasa girişimi 11 Haziran 2024 | 1.164 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar