Zor liderlik…

Mevlana hazretleri,“Her rüzgârla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin” der.  Aurelius ise “Dalgaların art arda gelip çarptıkları kaya gibi ol: Sağlam, kıpırtısız...

Mevlana hazretleri,“Her rüzgârla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin” der. 

Aurelius ise “Dalgaların art arda gelip çarptıkları kaya gibi ol: Sağlam, kıpırtısız, çevresinde kaynayan suların dinginleşmesini seyreden” sözüyle benzer bir mesaj verir. 

İslam felsefecilerinin ve Antik Yunan’dan bu yana hikmetli sözler sarf eden kimi düşünürlerin ittifak ettiği hususlardan birisi liderliğin büyük zorluklara, meydan okumalara, baskı ve tehditlere karşı dayanma gücünü gerektirdiğidir. 

Sabır ve zorluğa direnme gücü yöneticiyi iyi bir lider yapan özelliklerdir. İmam Sadık liderliğin olmazsa olmaz özelliğini musibetlere direnme gücü olduğunu şu şekilde ifade eder: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Stratejik müttefikimiz Trump’la görüşmenin önemi 08 Kasım 2019 | 91 Okunma ABD ve NATO’nun ilkesizliği… 06 Kasım 2019 | 2.134 Okunma Hedef Erdoğan mı, Trump mı? 01 Kasım 2019 | 2.564 Okunma Petrol aşkına! 30 Ekim 2019 | 2.347 Okunma ‘Erdoğan kaybedecekse, Türkiye kaybetsin’ korosu… 25 Ekim 2019 | 2.702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar