Zor liderlik…

Mevlana hazretleri,“Her rüzgârla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin” der.  Aurelius ise “Dalgaların art arda gelip çarptıkları kaya gibi ol: Sağlam, kıpırtısız...

Mevlana hazretleri,“Her rüzgârla otlar gibi sallanırsan, dağlar kadar olsan da bir ota değmezsin” der. 

Aurelius ise “Dalgaların art arda gelip çarptıkları kaya gibi ol: Sağlam, kıpırtısız, çevresinde kaynayan suların dinginleşmesini seyreden” sözüyle benzer bir mesaj verir. 

İslam felsefecilerinin ve Antik Yunan’dan bu yana hikmetli sözler sarf eden kimi düşünürlerin ittifak ettiği hususlardan birisi liderliğin büyük zorluklara, meydan okumalara, baskı ve tehditlere karşı dayanma gücünü gerektirdiğidir. 

Sabır ve zorluğa direnme gücü yöneticiyi iyi bir lider yapan özelliklerdir. İmam Sadık liderliğin olmazsa olmaz özelliğini musibetlere direnme gücü olduğunu şu şekilde ifade eder: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayvan olamazsın! 18 Eylül 2020 | 110 Okunma Hiç kimseden çekmediler Erdoğan'dan çektikleri kadar 16 Eylül 2020 | 298 Okunma AB, Türkiye'yi de kaybederse… 09 Eylül 2020 | 2.404 Okunma Yunanistan mı savaşacak! 04 Eylül 2020 | 346 Okunma Komşu'ya tavsiye; ‘dost kal, düşman olma'… 02 Eylül 2020 | 2.238 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar