Kurban olayım izzet ve azametine…

En’am Suresi’nde buyurulur ki: “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.”Müslüman olmak Allah’a teslim olmak, buyruklarını kabullenmek...

En’am Suresi’nde buyurulur ki: “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Müslüman olmak Allah’a teslim olmak, buyruklarını kabullenmek, emirlerine itaat etmektir.

Kurban da bu teslimiyetin tezahürlerinden biridir.

Her Kurban Bayramı’nda bu kutlu geleneği küçümseyerek haksız eleştiriler getiren çevreler ne bu kulluk bilincini idrak edebilirler, ne de bu ibadetlerin kişisel ve sosyal boyutlarını kavrayabilirler.

İbadetler, bir varoluş felsefesinin, bir inanç sisteminin, bir hayat nizamının tezahürleridir.

İnanan insanın bu hayattaki yolculuğu, kendisine şah damarından daha yakın olan Allah’a müteveccihtir. Allah’a yakınlaşma gayreti, ilahi sevgiye ve rızaya nail olma çabasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'nin hal-i pürmelali… 07 Ağustos 2020 | 208 Okunma Üniversiteye girecek kardeşlerime birkaç kelam… 05 Ağustos 2020 | 374 Okunma Kurban olayım izzet ve azametine… 31 Temmuz 2020 | 74 Okunma Dost siyaseti-Yoldaş siyaseti… 29 Temmuz 2020 | 210 Okunma Siyasi paranoya ve karşı devrim safsatası 24 Temmuz 2020 | 2.369 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar