Diplomasi trafiği ne anlama geliyor?

Son günlerde Türkiye, yabancı heyetlerin akınına uğruyor. Bosna heyeti, Libya heyeti, Ukrayna Heyeti, AB heyeti vs...Bu ziyaretler iki açıdan anlamlıdır. Birincisi siyasi iktidarlar ilk teması en yakın gördükleri...

Son günlerde Türkiye, yabancı heyetlerin akınına uğruyor. Bosna heyeti, Libya heyeti, Ukrayna Heyeti, AB heyeti vs...

Bu ziyaretler iki açıdan anlamlıdır. Birincisi siyasi iktidarlar ilk teması en yakın gördükleri ülkelere yaparlar, bizim KKTC ve Azerbaycan'a yapmamız gibi... Bosna ve Libya'da yeni hükümetlerin öncelikli durağının Türkiye olması bu bağlamda değerlendirilebilir.

İkincisi, dünya gündeminin parçası olan ülkeler, bu gündemi etkileme gücüne sahip olan ülkeleri ziyaret ederler.

Ukrayna ve Libya şu an Akdeniz ve Karadeniz'de iki önemli ve sıcak gündem maddesidir. Türkiye ise bu bölgelerdeki gelişmelere etki edebilecek bir bölgesel aktördür.

AB Konseyi ve Komisyonu tarafından yapılan ziyaretler de Türkiye'nin birçok bölgesel konuda söz sahibi olmasından kaynaklanmaktadır.

Muhalefetin 'yalnızlaşma' ve 'içe kapanma' türü eleştirileri lafügüzaf olarak kalmaya mahkûmdur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden'la saf tutan ezikler… 28 Nisan 2021 | 441 Okunma Yeni bakanlar… 23 Nisan 2021 | 1.239 Okunma Yeni anayasa umudu… 21 Nisan 2021 | 174 Okunma Ramazan, sosyal mesafe ve sosyal dayanışma 16 Nisan 2021 | 81 Okunma Diplomasi trafiği ne anlama geliyor? 14 Nisan 2021 | 444 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar