Yalçın Akdoğan
Yalçın Akdoğan Star

Milletvekili terörist mi?

16 Aralık 2016 | 848

Demokratik siyasetin temel aktörleri arasında yer alan milletvekili nasıl terörist olabilir veya terörist muamelesi görebilir? Siyasetçi-terörist ilişkisi ilk bakışta biraz zorlama bir yorum, bir yakıştırma gibi algılanıyor. Bundan dolayı da bazıları şöyle diyorlar: “Siyasetçiden terörist olur mu, elinde silah mı var! Birileri dağı, silahı, şiddeti seçmiş, bunlar ovayı, Meclis’i, siyaseti seçmişler! Bunlara da terörist muamelesi yaparsanız kiminle muhatap olacaksınız!” Bu gibi sorular karşısında hiç yutkunmaya gerek yok, eğer birileri siyaset marifetiyle değil de terör üzerinden devlete ve topluma mesaj verme yolunu seçiyor ve işi siyaset olanlar da ölüm mesajını mazur ve kaçınılmaz görüyorsa ortada terörle ilişkili bir durum vardır. Terörle ilgili ama’lı, lakin’li cümleleri siyasetçinin etmesi açık teşvik ve kabullenmedir. Kan döken örgütle organik bağ içinde olan bir insan aynı eylemin ortağıdır.

Demokratik yönetimlerde silah yerine siyasetin teşvik edilmesi, illegalden legale kayışın özendirilmesi, terör yerine sivil ve hukuki tepkilerin desteklenmesi tercih edilen bir yöntem olarak görülebilir. Belli kesimlerin terör-şiddet yerine siyasete ve demokratik yollara kanalize edilmesi daha makbul sayılabilir. Ancak PKK-HDP bağlamında yaşanan örneklik bu durumu yansıtmıyor. Yani HDP alan buldukça PKK’nın alanı daralmıyor, HDP’liler güç kazandıkça PKK güç kaybetmiyor, HDP mesafe aldıkça örgüt illegaliteyi azaltmıyor.HDP kendisini güçlenen siyasetin aktörü olarak değil, emrine amade oldukları örgütün alt birimi gibi görüyor. Sözün özü örgütün kuklası ve figüranı haline gelen parti, demokratik siyasete güç vermiyor tam aksine kendi gelişimini bir terör örgütünün gelişimine ciro etmeye çalışıyor. HDP’nin amaç ve hedefleri yok, PKK’nın amaç ve hedefleri var. Kontrol, denetim ve yönetim Kandil’in elinde… HDP’liler legal alanın aktörleri değil, illegal alanın maskeleri gibi hareket ediyorlar.

Peki, siyasetçiyi terörist yapan bu ilişki biçimi ve bağımlılık mıdır? Bence bundan fazlası var.

Eğer bir milletvekili, Dolmabahçe’de patlayan bomba sonrasında “devlet de HDP’lileri tutukluyor örgüt ne yapsaydı” derse…

Devamını Oku