Dış kazanım

Adalet Yürüyüşü’nün sağladığı kazanımlar doğru değerlendirilirse, ülke siyasetinin bundan sonraki gelişmelerini de belirleyebilir. Çok önemli kazanımlardan biri, ABD ve AB’de ana akım...

Adalet Yürüyüşü’nün sağladığı kazanımlar doğru değerlendirilirse, ülke siyasetinin bundan sonraki gelişmelerini de belirleyebilir. 
Çok önemli kazanımlardan biri, ABD ve AB’de ana akım basın-yayının Adalet Yürüyüşü’ne çok olumlu bir bakışla yoğun ilgi göstermesidir. 
Batı medyası, AKP iktidarının demokratik değerleri hiçe saymakta olduğunu görüyor. AKP, anayasa değişiklikleri ve OHAL uygulamalarıyla, temel insan haklarını tanımayan bir tutum sergilemekte; çağdaş demokrasinin iki temel direği olan düşünce özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı kavramlarından hızla uzaklaşmaktadır. Bu gerçek, kurulduğu sırada ve ilk iktidar yıllarında AKP’ye toz kondurmayan dış basın tarafından da sonunda anlaşılmış bulunuyor. 
Bu ülkenin özgürlükçüleri için bu büyük bir kazanımdır. 
 
Demokratik dayanışma 
Siyasal boyut demokrasidir. 
Basın-yayın, ABD ve AB’de genel olarak toplumun, özellikle de yönetimleri üzerinde çok etkilidir. Bizdekinin tersine o ülkeleri yöneten(ler) basın-yayını yönetemez ve yönlendiremez; özgür ve tarafsız basın-yayın, hükümetin yaptıklarını mercek altında tutar ve bunu, toplumun yararı için, halk adına yaptığını bilir. 
Medyası bu kadar AKP karşıtı olan o ülkelerin yönetimi de ister-istemez AKP yönetimine eleştirel bakar; bu, o ülkeler için bir zorunluluktur, kaçınılmazlıktır. 
AKP, AB’ye karşı efelenirken bunu, kimi kendisine körü körüne bağlı yerli yandaşlarının öne sürdüğü gibi Batı emperyalizmine karşı olduğu için yapmıyor; AB’den gelen ve giderek yükselen hukuk, hak ve özgürlük konusundaki uyarıları hiçe saymak, böylelikle Türkiye’yi AB’de savunulan o değerlerden uzak tutmak için yapıyor. 
AKP’nin AB gerekçesini kullanarak ülkeyi demokrasiden daha fazla uzaklaştırmasını durdurmak ve tersine çevirmek için bu ülkenin yürüyen kişi ve kuruluşlarının, AB kurumları ve halkları ile demokratik değerler üzerinden yoğun bir dayanışma içinde olması çok büyük bir önem taşıyor. 
 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birlikte?… 09 Ekim 2017 | 89 Okunma Yargının kapanışı! 11 Eylül 2017 | 58 Okunma Eğitim-2017 24 Temmuz 2017 | 101 Okunma Dış kazanım 17 Temmuz 2017 | 119 Okunma Yürüyüşün sonrası 10 Temmuz 2017 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar