Spora el atma vakti

Tam da İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştığımız, kadın cinayeti ve tacizi haberlerinden bunaldığımız şu günlerde spor sahalarını kadınlara açmak bir anda her şeyi değiştirir, dönüştürür.

“Sporun insanları birleştirici gücü başka çok az şeyde vardır. Spor bir zamanlar sadece çaresizlik olan yerde umut yaratır. Spor ırk engellerini ortadan kaldırır. Spor, ayrımcılıkla neredeyse dalga geçer. Spor insanlarla anladıkları bir dilde konuşur.”

Bu sözler, efsanevi lider Nelson Mandela’ya ait. Mandela Güney Afrika’da Apartheid rejimini -yani beyazların siyahilere uyguladığı kıyımı- büyük oranda futbolla bitirmişti. Ülkesinde en önemli birleştirici unsur olarak sporu kullandı. Zaten kendisi de bir futbol âşığıydı.

Birleştirici spor

Bunun örnekleri bizde de var. 20 yıl önce hayatını bir suikastla kaybeden, Diyarbakır’ın efsanevi Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, terörün tavan yaptığı yıllarda çok iddialı bir laf etmişti: “Bölgenin kaderini sporla değiştireceğiz”. Bu uğurda da çok yol kat etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşte yüzyılın sorusu! 23 Eylül 2020 | 232 Okunma Normale dönmek mi dedin? 19 Eylül 2020 | 45 Okunma Spora el atma vakti 16 Eylül 2020 | 58 Okunma Sporda adalet, hayatta adalet 12 Eylül 2020 | 31 Okunma Haydi Spor Bakanlığı! 09 Eylül 2020 | 1.768 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar