Zikrin hayırlısı hafi rızkın hayırlısı kâfi

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Zikrin hayırlısı hafi [gizli] olanı, rızkın hayırlısı ise kâfi olanıdır."  Abdürrahîm Efendi, Otuzbirinci Osmanlı Şeyhülislâmıdır....

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Zikrin hayırlısı hafi [gizli] olanı, rızkın hayırlısı ise kâfi olanıdır." 
 
Abdürrahîm Efendi, Otuzbirinci Osmanlı Şeyhülislâmıdır. Adana’da doğdu. 1066 (m. 1656) senesinde Belgrad’da vefât etti. Buyurdu ki:
Allahü teâlâ emrettiği için çalışan, rızkını helal yoldan arayan, ezeldeki rızkına kavuşur. Rızkı da bereketli olur. Bu çalışmaları için de sevap kazanır. Eğer, rızkını haram yoldan ararsa, yine ezelde ayrılmış olan rızka kavuşur. Fakat, bu rızk ona hayırsız, bereketsiz olur, kazandığı günahlar da, onu felaketlere sürükler.
Her canlının rızkı tükenmeyince eceli gelmez, ölmez. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Allahü teâlânın 99 isminden biri Rezzak’tır, her varlığın rızkını vericidir. Allahü teâlâ, (Herkesin rızkı bana aittir) buyuruyor. Rızık için Allahü teâlânın verdiği söze güvenmelidir!
Kur’ân-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Yeryüzündeki her canlının rızkı, Allah’a aittir.) [Hud 6]
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Tövbe eden, günah işlememiş gibi olur” 10 Nisan 2020 | 26 Okunma Hezheplere göre süt kardeşliği... 09 Nisan 2020 | 198 Okunma "Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım..." 08 Nisan 2020 | 156 Okunma Allahü teâlâ yumuşak olmayı emretmektedir 07 Nisan 2020 | 142 Okunma Dinimizde hayânın yeri çok mühimdir... 06 Nisan 2020 | 80 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar