“Zevcelerinizi dövmeyiniz! Onlar, sizin köleniz değildir”

“Allah indinde en iyiniz, zevcesine karşı en iyi olanınızdır. Zevcesine karşı en iyi olanınız benim.”  Yahyâ Bin Ya’mer hazretleri Tabiînin meşhûr nahv ve hadîs âlimidir. Bazı...

“Allah indinde en iyiniz, zevcesine karşı en iyi olanınızdır. Zevcesine karşı en iyi olanınız benim.” 
 
Yahyâ Bin Ya’mer hazretleri Tabiînin meşhûr nahv ve hadîs âlimidir. Bazı rivâyetlere göre, Kur’ân-ı kerîmin benzer harflerini birbirinden ayırmak için noktaladı. Basra’da kadılık yaptı. 129 (m. 746) senesinde orada vefât etti. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerden ba’zıları:
Abdullah bin Abbâs’ın (radıyallahü anhüma) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem): “Allahım! Ancak sana teslim oldum, sana îmân ettim, sana tevekkül eyledim ve ancak seninle düşmana karşı mücâdele ettim. Allahım! Beni dalalete düşürmenden, senin izzetine sığınırım. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ölmeyen, diri olan ancak sensin; Cinlerle insanlar (bu dünyâda) fânidirler” buyurdu. 
Hazreti Ömer (radıyallahü anh) rivâyet etti. Resûlullah “Herhangi bir Müslümanı dört mümin hayır ile över ve şahitlik ederse cenâb-ı Hak o Müslümanı Cennetine koyar” buyurdular. Eshâb-ı Kirâm (radıyallahü anhüm) da “Yâ Resûlallah! Üç kişi de şehâdet ederse de böyle midir?” diye sordular. Resûl-i ekrem “Üç kişi şehâdet ederse de böyledir” buyurdu. Sonra “İki kişi şehâdet ederse de böyle midir?” diye sordular. Resûl-i ekrem (sallallahü aleyhi ve sellem) “İki kişi şehâdet ederse de böyledir” buyurdular.
Peygamber efendimiz Ebû Hüreyre’ye (radıyallahü anh) “İyi huylu ol” buyurdu. “İyi huy nedir?” deyince; “Senden uzaklaşana yaklaşıp nasihat et ve sana zulmedeni affet. Malını, ilmini, yardımını senden esirgeyene, bunları bol bol ver!” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bir kimse hikmetli söz söylemekle azîz olmaz!" 24 Ağustos 2019 | 23 Okunma "Muhammed olmasaydı seni yaratmazdım!..” 23 Ağustos 2019 | 534 Okunma "Resûlullaha çok salevat getirirdim" 22 Ağustos 2019 | 205 Okunma "O elmayı kulumun rûhuna göster!..” 21 Ağustos 2019 | 106 Okunma Rükü ve secdeleri tam yapmayanlar! 20 Ağustos 2019 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar