"Tatlı meyve için, sabrın acılığına katlandık!.."

"Üstadımız, rehberimiz bize sabrın meyvesinin tatlı olduğunu haber verdi..." Molla Cüzeyrî hazretleri evliyanın meşhurlarındandır. 1480’de Cizre’de doğdu. Diyarbakır, Muş ve Hakkârî'de...

"Üstadımız, rehberimiz bize sabrın meyvesinin tatlı olduğunu haber verdi..."
Molla Cüzeyrî hazretleri evliyanın meşhurlarındandır. 1480’de Cizre’de doğdu. Diyarbakır, Muş ve Hakkârî'de ilim tahsîl etti. Tahsîlini tamamlayarak Diyarbakır'da icâzet aldı. Ubeydullah-ı Ahrâr hazretlerinin talebelerinden feyiz alarak tasavvufta Ahrâriyye yolunda kemâle erdi. İlahi bir aşk ateşiyle yanmış ve şiirlerinde bunu dile getirmiştir. Bir şiirinde, bir rehbere tâbi olmayanın hâlini şöyle dile getirmiştir:
"Biz sıradan kimseler değiliz, zamânın müftülerindeniz. Buna rağmen bir mürşid-i kâmilin elimizden tutması lâzım (buna ihtiyacımız var)..."
"İki gözü kördür yine de bir rehbere tâbi olmuyor. Kör rehbersiz olarak Kâbe'yi her ne kadar tavâf etse de Hacer-ül-esvedi göremez (maksadına kavuşamaz)."
"Câhil kimse her ne kadar iyilere özense bile rehbersiz olduğu için, merkebin gül ile kangal dikenini fark etmediği gibi fark etmez."
"Anka Kuşu görülmez ki ona tuzak kuruyorsun! Ona kurduğun bütün tuzaklar boşa gidecek. Seher vaktinde herkes bir...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evliyânın kızmasında da merhamet vardır!.. 23 Mayıs 2022 | 11 Okunma "Bize kavun ikrâm etmeyecek misin?" 22 Mayıs 2022 | 126 Okunma “Dünyâyı, onu isteyenlere bırakmak akıllıların işidir" 21 Mayıs 2022 | 118 Okunma "Günahı küçük görmek gibi bir musîbet yoktur!" 20 Mayıs 2022 | 89 Okunma "İnsanlar boş şeylerle meşgul oluyorlar!.." 19 Mayıs 2022 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar