Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli!..

Peygamber Efendimiz; “Başa kakanın sadakasını Allah kabul etmez” buyurdu. Halîlzade Mekkî Mehmed Efendi, Seksendokuzuncu Osmanlı Şeyhülislâmıdır.

Peygamber Efendimiz; “Başa kakanın sadakasını Allah kabul etmez” buyurdu.
 
Halîlzade Mekkî Mehmed Efendi, Seksendokuzuncu Osmanlı Şeyhülislâmıdır. 1126 (m. 1714)’de Mekke-i mükerremede doğdu. 1212 (m. 1797)’de İstanbul’da vefât etti. Bir dersinde buyurdu ki:

Allahü teâlâ Bekâra sûresi 271. âyetinde meâlen; “Eğer sadakaları gizler de, onları gizli olarak fakirlere verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmını örter” buyuruyor. Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîfte; “Üç şey iyilik hazînelerindendir. Bunlardan birisi de, verdiği sadakayı gizlemektir” buyurdu. Yine buyuruyor ki: “Allahü teâlânın rahmet gölgesinden başka bir gölgenin bulunmadığı kıyâmet gününde, yedi kimseyi Allahü teâlâ rahmetinde gölgelendirecektir. Bunlardan birisi de sağ eli ile verdiği sadakayı, sol elinin haberi olmayacak şekilde gizliliğe dikkat edendir.” 

Büyüklerimiz sadakayı gizli vermekte o kadar titiz ve dikkatli hareket ettiler ki, bazısı bir âmânın avcuna koydu, bazısı da fakirin eline başkası vasıtasıyla ulaştırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Dağlar kadar borcun olsa da ödersin!" 29 Ekim 2020 | 263 Okunma İman, dil ile söylemek kalp ile inanmaktır... 28 Ekim 2020 | 53 Okunma Delâil-ül-Hayrât ve Meşârık-ul-Envâr... 27 Ekim 2020 | 130 Okunma Allahın yardım nûrları altında olan kullar... 26 Ekim 2020 | 93 Okunma "Namaz müminin mîrâcıdır..." 25 Ekim 2020 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar