Papazlar, verecek cevap bulamadılar!

Taflâtî hazretleri, Fransızlar tarafından esîr edilmişti. Onu Malta adasına götürdüler... Muhammed Taflâtî hazretleri hadîs ve Hanefî mezhebi fıkıh âlimidir.

Fas’ta doğdu. 1191 (m. 1777)’de Kudüs’de vefât etti.
Taflâtî hazretleri, deniz yoluyla Mısır’a saldıran Fransızlar tarafından esîr edildi. Onu Malta adasına götürdüler. Orada papazların ileri gelenlerinden biri, Taflâtî’ye şöyle dedi: 
“Ey Muhammedi! Îsâ’nın (aleyhisselam) hakîkati, ilâhın hakîkati ile birleşip tek bir hakîkat olmuştur.” Bunun üzerine Taflâtî;
“Eğer mesele dediğin gibi olsa idi, İlâh ve Îsâ’nın (aleyhisselam) hakîkatlerinin birleşmelerinden önce, şu üç ihtimalden birisinden başkası tasavvur edilemezdi. Ya ikisi de kadîm, yahut ikisi de hadîs (sonradan var olan) veya birisi kadîm diğeri hadîs olurdu. Hâlbuki bütün bu ihtimaller bâtıldır. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Bir ân Rabbinden gâfil olma sakın!.." 25 Eylül 2020 | 23 Okunma Müteşâbih ve muhkem âyet-i kerimeler... 24 Eylül 2020 | 105 Okunma Âlemlerin hepsini de Allahü teâlâ yarattı 23 Eylül 2020 | 74 Okunma “Ey âdemoğlu! Dünyâ sevgisini kalbinden çıkar" 22 Eylül 2020 | 98 Okunma Herkesin huyu değişebilir... 21 Eylül 2020 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar