Papazlar, verecek cevap bulamadılar!

Taflâtî hazretleri, Fransızlar tarafından esîr edilmişti. Onu Malta adasına götürdüler... Muhammed Taflâtî hazretleri hadîs ve Hanefî mezhebi fıkıh âlimidir.

Fas’ta doğdu. 1191 (m. 1777)’de Kudüs’de vefât etti.
Taflâtî hazretleri, deniz yoluyla Mısır’a saldıran Fransızlar tarafından esîr edildi. Onu Malta adasına götürdüler. Orada papazların ileri gelenlerinden biri, Taflâtî’ye şöyle dedi: 
“Ey Muhammedi! Îsâ’nın (aleyhisselam) hakîkati, ilâhın hakîkati ile birleşip tek bir hakîkat olmuştur.” Bunun üzerine Taflâtî;
“Eğer mesele dediğin gibi olsa idi, İlâh ve Îsâ’nın (aleyhisselam) hakîkatlerinin birleşmelerinden önce, şu üç ihtimalden birisinden başkası tasavvur edilemezdi. Ya ikisi de kadîm, yahut ikisi de hadîs (sonradan var olan) veya birisi kadîm diğeri hadîs olurdu. Hâlbuki bütün bu ihtimaller bâtıldır. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Rabbinize yalvararak ve gizlice duâ edin" 10 Aralık 2019 | 47 Okunma İmansız gitmenin sebepleri!.. 09 Aralık 2019 | 342 Okunma Fransız kültürüyle yetişen Paşa!.. 08 Aralık 2019 | 246 Okunma “İlim müminin dostu hilm ise veziridir..." 07 Aralık 2019 | 47 Okunma "Rabbinize istiğfar edin ki..." 06 Aralık 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar