Namaz, müminin mîracıdır...

Erkekler, farz namazları cemaat ile kılmaya çok dikkat etmelidir. Şerefüddîn İbn-i Ebî Asrun hazretleri Şafiî fıkıh alimidir. 492'de (m. 1099) Musul'da doğdu. Bağdat, Halep ve Şam’a giderek zamanın büyük âlimlerinden fıkıh tahsil etti. Selâhaddîn-i Eyyûbî onu Şam Kâdılkudâtlığına tayin etti. 585'te (m. 1189) Şam’da vefat etti. Şöyle buyurdu:

Namaz, müminlerin mîracıdır. Yâni, mîrac gecesinde Peygamber efendimize ihsân olunan nîmetler, bu dünyada, Onun ümmetine yalnız namazda tattırılmaktadır.
Erkekler, farz namazları cemaat ile kılmaya çok dikkat etmeli, hattâ birinci tekbîri imam ile berâber almayı kaçırmamalıdır. Namazları vaktinde kılmak [ve vaktinde kıldığını bilmek] şarttır. Namazda Kur'ân-ı kerimi sünnet olan miktarda okumalıdır. Rükû'de ve secdelerde hareketsiz durmak, herhâlde lâzımdır. Çünkü, farz veya vâcibdir. Rükû'den kalkınca, öyle dik durmalıdır ki, kemikler yerlerine yerleşsin. Bundan sonra, bir miktar, bu şekilde durmak farzdır veya vâcib veya sünnet demişlerdir. İki secde arasında oturmak da böyledir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Bir şey yapmak istiyorsan sana yakışanı yap!.." 22 Şubat 2020 | 12 Okunma Kurban ve vacib olma şartları... 21 Şubat 2020 | 31 Okunma Mest üzerine mesh edilmesi hakkında... 20 Şubat 2020 | 96 Okunma Kur'ân-ı kerim okurken edeplerine dikkat etmeli 19 Şubat 2020 | 76 Okunma "Her kim o kitabı inkâr ederse!.." 18 Şubat 2020 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar