Muradına ermek için herkese hizmet et!..

“İnsanlara hizmet ederken, aralarında fark gözetmekten sakının!.."

“İnsanlara hizmet ederken, aralarında fark gözetmekten sakının!.."

Edirneli Cemaleddin Efendi, Halveti tarikatının Uşşakiye kolunun ileri gelen şeyhlerinden biridir. Edirne'de sülûkünü tamamladıktan sonra İstanbul'da Eğrikapı dışında Savaklardaki dergâhta insanları irşad etti. 1164 (m. 1750)’de vefat etti. Sohbetlerinde buyurdu ki:
“Bir kimse, ömrünün tamamından sadece bir gününü, fütüvvet sahibi olan Allah dostlarından birine hizmet etmekle geçirse, bu hizmetinin bereketine ve feyzine kavuşur. Bütün ömrünü, böyle olan kimselere hizmet ederek geçiren kimsenin hâli nasıl olur? Varın bir mukayese edin!”
“Allahü teâlânın rızâsına kavuşmak için, O’nun beğendiği şeylerden başkasını vesîle yapmayan kimselere müjdeler olsun! Çünkü, O’na kavuşmak için, O’nun râzı olduğu şeylerden başka bir vesîle yoktur.”
“Dünyalık arzularına kavuşmak için dünyayı terk etmek, dünyâ sevgisinin alametlerindendir.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kur’ân-ı kerime Mushaf demek... 26 Kasım 2020 | 116 Okunma “O altını, ailenin ihtiyâcına sarf et” 25 Kasım 2020 | 143 Okunma Mu'tezile, Cebriyye ve Ehl-i sünnet fırkası... 24 Kasım 2020 | 264 Okunma İslâmiyette niyetin büyük önemi vardır 23 Kasım 2020 | 95 Okunma Allahü teâlâya yakınlık, lezzettir 22 Kasım 2020 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar