"Mümin Allahü teâlâya kavuşmak ister..."

"Kim Allahü teâlâya kavuşmak isterse, Allahü teâlâ da ona kavuşmak ister." Muhammed bin Hüseyn El-Ezdî hazretleri Musul’da yetişen hadîs âlimlerindendir. Hadîs ilimlerine âit birçok eserler...

"Kim Allahü teâlâya kavuşmak isterse, Allahü teâlâ da ona kavuşmak ister."
 
Muhammed bin Hüseyn El-Ezdî hazretleri Musul’da yetişen hadîs âlimlerindendir. Hadîs ilimlerine âit birçok eserler yazdı. 374 (m. 984)’de Musul’da vefât etti. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerde Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:
“Gıybet etmenin kefâreti, gıybet ettiğin kimse için istiğfar etmendir. Onun için, (Ey Allahım! Bizi de, onu da mağfiret eyle!) diye duâ etmelisin!”
Ebû Hüreyre (radıyallahü anh) şöyle anlattı: “Resûl-i ekrem buyurdu ki: “Biliyor musunuz, (Her kim benim zikrimden yüz çevirirse, ona maişetten bir dank vardır ve onu kıyâmet günü, kör olarak haşrederiz) [meâlindeki] Tâhâ sûresinin yüzyirmidördüncü âyet-i kerîmesi niçin indirildi biliyormusunuz? Maişetten dank nedir?” Eshâb-ı Kirâm; “Allah ve Resûlü daha iyi bilir” dediler. Resûl-i ekrem “Maişetten dank, kâfirin kabirde azap görmesidir. Nefsim yed-i kudretinde olan Allahü teâlâya yemîn ederim ki, kâfirin mezardaki azâbı, doksandokuz ejderha iledir. Ejderhanın ne olduğunu bilir misiniz? Her birinin doksandokuz başı olan, doksandokuz yılandır. Onu sokarlar, emerler ve üflerler. Kıyâmete kadar böyle devam eder” buyurdu.
Ebû Sa’îd-i Hudrî’nin rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte ise, Resûl-i ekrem “Kâfire kabrinde doksandokuz yılan musallat kılınır. Bunlar, onu kıyâmet kopuncaya kadar sokarlar. Eğer bu yılanlardan birisi, yeryüzüne üfürse idi yeşil birşey bitmezdi” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tasavvuf ehlinin kalbinde kir ve kötülük olmaz 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Duânın kabul olması için... 22 Temmuz 2019 | 276 Okunma Kerâmet ile sihir arasındaki fark!.. 21 Temmuz 2019 | 86 Okunma “Fitneler, bidatler yayıldığı zaman..." 20 Temmuz 2019 | 50 Okunma “Zevcelerinizi dövmeyiniz! Onlar, sizin köleniz değildir” 19 Temmuz 2019 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar