“Mikaîl’i gülerken hiç görmedim!..”

Cebrâil aleyhisselam buyurdu ki: “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir.”  Hâkem-ül-Kebîr hazretleri hadîs ve fıkıh âlimlerindendir. İsmi, Muhammed...

Cebrâil aleyhisselam buyurdu ki: “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir.” 
 
Hâkem-ül-Kebîr hazretleri hadîs ve fıkıh âlimlerindendir. İsmi, Muhammed Kerâbîsî’dir. 285 (m. 898) senesinde doğdu. 378 (m. 988)’de İran’da Nişâbûr’da vefât etti. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerde Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyorlar:
“Kim Allahü teâlâya bir kimseyi ortak koşarsa, o kimse kendini Cehennem ateşine düşmekten kurtaramaz.”
Resûlullah efendimiz Cebrâil aleyhisselâma “Mikaîl’i gülerken hiç görmedim” dedi. Cebrâil (aleyhisselam) “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir” buyurdu.
Enes bin Mâlik (radıyallahü anh) rivâyet etti. Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “Her Peygamberin ümmeti hakkında yaptığı bir duâ vardır. Ben ise, duâmı, kıyâmet günü Ümmetime şefaat için sakladım.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kur’ânın hatmedildiği yere rahmet yağar... 18 Kasım 2019 | 17 Okunma Kalplerin pasını istiğfar temizler 17 Kasım 2019 | 69 Okunma Abdestte kullanılan suya "müstamel su" denir 16 Kasım 2019 | 70 Okunma ''Ferâseti devamlı olan makbûldür...'' 15 Kasım 2019 | 432 Okunma "Saadet, huzur isteyen onun gibi olmalıdır...” 14 Kasım 2019 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar