“Mikaîl’i gülerken hiç görmedim!..”

Cebrâil aleyhisselam buyurdu ki: “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir.”  Hâkem-ül-Kebîr hazretleri hadîs ve fıkıh âlimlerindendir. İsmi, Muhammed...

Cebrâil aleyhisselam buyurdu ki: “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir.” 
 
Hâkem-ül-Kebîr hazretleri hadîs ve fıkıh âlimlerindendir. İsmi, Muhammed Kerâbîsî’dir. 285 (m. 898) senesinde doğdu. 378 (m. 988)’de İran’da Nişâbûr’da vefât etti. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerde Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyorlar:
“Kim Allahü teâlâya bir kimseyi ortak koşarsa, o kimse kendini Cehennem ateşine düşmekten kurtaramaz.”
Resûlullah efendimiz Cebrâil aleyhisselâma “Mikaîl’i gülerken hiç görmedim” dedi. Cebrâil (aleyhisselam) “Hazreti Mikâil, Cehennem yaratıldığından beri gülmemektedir” buyurdu.
Enes bin Mâlik (radıyallahü anh) rivâyet etti. Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “Her Peygamberin ümmeti hakkında yaptığı bir duâ vardır. Ben ise, duâmı, kıyâmet günü Ümmetime şefaat için sakladım.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tasavvuf ehlinin kalbinde kir ve kötülük olmaz 23 Temmuz 2019 | 7 Okunma Duânın kabul olması için... 22 Temmuz 2019 | 264 Okunma Kerâmet ile sihir arasındaki fark!.. 21 Temmuz 2019 | 85 Okunma “Fitneler, bidatler yayıldığı zaman..." 20 Temmuz 2019 | 50 Okunma “Zevcelerinizi dövmeyiniz! Onlar, sizin köleniz değildir” 19 Temmuz 2019 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar