“Kötü arkadaş, zehirli yılandan da kötüdür!"

“Tembel kişilerle arkadaş olma, çok iyi kimseler vardır ki, arkadaşının kötülüğü ile bozulur..." Kâdî İsfehânî hazretleri Şafiî mezhebi fıkıh âlimidir. 585 (m. 1189)...

“Tembel kişilerle arkadaş olma, çok iyi kimseler vardır ki, arkadaşının kötülüğü ile bozulur..."
Kâdî İsfehânî hazretleri Şafiî mezhebi fıkıh âlimidir. 585 (m. 1189) senesinde İsfehan’da vefât etti. Fıkıh ilmini Şehîd Muhammed bin Yahyâ’dan öğrendi. Başka âlimler ile de görüşüp, kendilerinden istifâde etti. Birçok ilimlerde, bilhassa hılâf ilminde çok yükseldi. Buyurdu ki:
İlim öğrenirken seçilen arkadaşda şu özellikler bulunmalıdır: 1. Çalışkan olmalıdır. 2. Seçilen arkadaş takvâ sahibi ve Allahü teâlâdan korkan kişi olmalıdır. 3. Güzel huylu olmalıdır. 4. Anlayışlı olmalıdır. 5. Tembel ve zamanını boşa harcayan bir kimse olmamalıdır. 6. Çok konuşmamalıdır. 7. Fitne ve fesatçı olmamalıdır.
Bu konuda şöyle denilmiştir: “Bir kimsenin iyi veya kötü olduğunu sorma, arkadaşına bak. Çünkü arkadaş arkadaşına uyar. Kişi kötülük sahibi ise, ondan sür’atle uzaklaş, hayır sahibi olduğu zaman ona yaklaş ki, doğru yolu bulasın.”
Bir şiirde ise...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Nefsinizi hayırlı şeylerle meşgûl ediniz!.." 28 Ocak 2022 | 16 Okunma Günâhları küçük görmekten daha zararlı bir şey yoktur! 27 Ocak 2022 | 98 Okunma İlim; nefsi, rûhu ihyâ eder, diriltir! 26 Ocak 2022 | 149 Okunma "Yatağına yatacağın vakit Âyet-el Kürsi'yi oku!.." 25 Ocak 2022 | 659 Okunma Hocasında kusur gören insanların en aşağısıdır! 24 Ocak 2022 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar