Kişinin "bilmiyorum" demesi, ilimdendir!..

"Kişi bilmediği hâlde bu haramdır demekten sakınsın. O zaman Allahü teâlâ ona, yalan söyledin, buyurur." Ebû Bekr el-Esrem hazretleri hadîs hâfızı olup Ahmed bin Hanbel hazretlerinin talebesidir. Ondan çok...

"Kişi bilmediği hâlde bu haramdır demekten sakınsın. O zaman Allahü teâlâ ona, yalan söyledin, buyurur."
Ebû Bekr el-Esrem hazretleri hadîs hâfızı olup Ahmed bin Hanbel hazretlerinin talebesidir. Ondan çok meseleler nakletti. Bunları mevzularına göre yazdı. Ondan da Nesâî, Mûsâ bin Hârûn gibi âlimler de rivâyette bulundular. 873 (H.260) târihinden sonra vefât etti. Buyurdu ki:
"Hocam Ahmed bin Hanbel'in, meclisten kalktığı zaman mecliste yapılan hatâlara keffâret olması için Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) efendimizden rivayet edilen şu mübârek sözleri söylüyordu: Sübhânekellahümme ve bihamdike, eşhedü enlâ ilâhe illâ ente, estagfirüke ve etûbu ileyk."
Abdullah ibni Mes'ûd buyurdu: Resûlullah efendimizin sünnet-i seniyyesine tâbi olunuz. Resûlullah efendimizin zamânında ve onun dört halîfesi zamanlarında bulunmayıp, dinde sonradan meydana çıkarılan ve ibâdet olarak yapılan, her türlü söz, iş ve usûl olan bid'atleri yapmayınız. Her bid'at, dalâlet ve sapıklıktır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Allah, câhili kendine dost edinmez!.." 03 Temmuz 2022 | 14 Okunma Fırka-i nâciyyeden ayrılanların hâli!.. 02 Temmuz 2022 | 93 Okunma Sabır, bütün iyi vasıflar için bir koruyucudur... 01 Temmuz 2022 | 81 Okunma Günahlar birer derttir devası ise istiğfardır!.. 30 Haziran 2022 | 133 Okunma "Hakîkî dostu, arkadaşı kendine tercih et!.." 29 Haziran 2022 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar