"Kim şabandan bir gün oruç tutarsa"

"Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç gün de olsa onda oruç tutsun." Hopalı Osman Efendi (Osman Hopavî), Osmanlı âlimlerindendir. Artvin-Hopa’da doğdu. Of Medresesi'nde tahsil gördükten...

"Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç gün de olsa onda oruç tutsun."
 
Hopalı Osman Efendi (Osman Hopavî), Osmanlı âlimlerindendir. Artvin-Hopa’da doğdu. Of Medresesi'nde tahsil gördükten sonra Karadeniz’in çeşitli kasabalarında vaizlik yaptı. 1241 [m. 1825]de vefât etti. (Dürretün-nâsıhîn) kitabı meşhurdur. Bu kitabında buyuruyor ki:
Şabân-ı şerif ayı çok faziletlidir. Şabân ayı ile ilgili hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Şâban benim ayımdır. Kim Şâban ayına değer verirse muhakkak ki benim emrime önem vermiş olur. Benim emrimi büyük tutana ise ben kıyamet günü öncü bir kurtarıcı ve iyi bir hazırlık olurum."
Şâban'a bu ismin verilmesi kendisinde ramazana ait birçok hayır bulunup yayıldığındandır. Ramazan ise günahları yaktığından bu ismi almıştır. Bu ayda bu hediyeler Allahü tealadan kullarına bahşedilir. Dolayısıyla bu ay, hayır kapılarının açıldığı bereketlerin saçıldığı, hataların bırakıldığı günahların örtüldüğü ve mahlukatın en hayırlısı Muhammed aleyhisselama salevatın çokça yapıldığı bir aydır. Artık her akıllı mümine gereken bu ayı gafletle geçirmeyip geçmiş günahlarına tevbe ile temizlenerek ramazanı karşılamaya hazırlanmaktır. Üsame ibni Zeyd (radıyallahü anhüma) şöyle anlatmıştır:
Bir kere ben;  "Ya Resulallah şâbanda oruç tuttuğunuz kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu görmedim" dediğimde O; "Recep ve ramazan arasında kalmış büyük bir aydır ki insanlar onun ululuğundan gafildir. O, kendisinde amellerin, âlemlerin Rabbine (huzuru maneviyesine) yükseltildiği bir aydır. Ben de amelimin oruçluyken yükseltilmesini seviyorum (onun için bu ayda çok oruç tutuyorum" buyurmuştur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Biriniz bir hata yapmış olmasın!" 23 Nisan 2019 | 56 Okunma Sofradan, doymadan evvel kalkmalıdır 22 Nisan 2019 | 140 Okunma Cuma günü kabir azabı durdurulur 21 Nisan 2019 | 118 Okunma Osmanlı Devleti'ni tasfiye etmek için! 20 Nisan 2019 | 138 Okunma "Ey Allahın kulları kardeş olunuz..." 19 Nisan 2019 | 37 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar