"İman etmek, şerefli olmaya sebeptir..."

Allahü teâlâ, her insanın saîd veya şakî olacağını ezelde biliyordu. Hammâd bin İshâk el-Ezdî hazretleri Mâliki fıkıh ve hadis âlimidir. 199'da (m. 815) Basra'da doğdu. Zamanın büyük âlimlerinden ilim tahsil etti.

Allahü teâlâ, her insanın saîd veya şakî olacağını ezelde biliyordu.
 
Hammâd bin İshâk el-Ezdî hazretleri Mâliki fıkıh ve hadis âlimidir. 199'da (m. 815) Basra'da doğdu. Zamanın büyük âlimlerinden ilim tahsil etti. Abbasî halifeleri yanında müstesna bir yeri olan Hammâd, Halife Mühtedî-Billâh döneminde Bağdat kadılığı yaptı. 267 (m. 881)’de Sus şehrinde vefat etti.

Bu mübarek zat buyurdu ki:

Allahü teâlâ, her insanın saîd veya şakî olacağını ezelde biliyordu. Bu bilgisine (Kader) denir. Saîd olacağı ezelde bilinen kimse, Allahü teâlâya itaat eder. Ezelde, şakî olacağı bilinen kimse, hep günah işler. Dünyada herkes, saîd veya şakî olduğunu, amelinden anlayabilir.

Allahü tealanın, insanların îman etmelerine, ibâdet yapmalarına ihtiyacı yoktur. Kâfir olmalarının ve günah işlemelerinin Ona hiç zararı olmaz. Mahlûklarına Onun hiç ihtiyacı yoktur. İlmi, zulmetin temizlenmesine, cehli de, günah işlenmesine sebep yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Allahü teâlâ, tevâzu edeni yükseltir... 22 Ekim 2020 | 29 Okunma "Bidat ehli ebediyen felâh bulamaz!.." 21 Ekim 2020 | 87 Okunma Hatim okunan yere rahmet yağar... 20 Ekim 2020 | 288 Okunma Allahü teâlâ, kadîm olan zâtı ile vardır 19 Ekim 2020 | 44 Okunma Allahın vahdâniyetinin isbâtı hakkında... 18 Ekim 2020 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar