Hak teâlânın kudreti her şeyde görülüyor

Dilini ve kulağını kötü şeylerden koru ki, Allahü teâlâya yakın olasın!.. Molla Muhterem hazretleri Türkistan’da yetişip, Osmanlı ülkesinde ilim neşreden âlimlerdendir. Taşkend’de...

Dilini ve kulağını kötü şeylerden koru ki, Allahü teâlâya yakın olasın!..
 
Molla Muhterem hazretleri Türkistan’da yetişip, Osmanlı ülkesinde ilim neşreden âlimlerdendir. Taşkend’de doğdu. 980 (m. 1572) senesinde İstanbul’da vefât etti. Bir dersinde buyurdu ki:
Sahîh-i Müslimde Ebû Hüreyre “radıyallahü anh” nakl eder: Resûlullah “sallallahü aleyhi ve selem” buyurdu ki: “Bir kimse günde yüz kere (Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr) dese Allahü teâlâ ona on köle âzâd ile yüz sevap iyilik yazar ve yüz günâhını affeder. O gün akşama kadar şeytandan emîn olur ve bundan fazîletli iş olmaz.”
Sa’d bin Ebî Vakkas (radıyallahü anh) anlatır: Resûl-i ekremin yanında oturuyorduk. Buyurdu ki: “Siz, her gün bin sevap kazanmaktan âciz misiniz?” Orada bulunanlardan birisi; “Yâ Resûlallah! Bin sevâb nasıl kazanılır?” diye sordu. Resûl-i ekrem buyurdu ki: “Yüz kerre (Sübhânallah) diyene bin sevâb yazılır veya bin günâhı affolunur.” Her gün ve her gece Allahü teâlâyı zikreden mümine müjdeler olsun.
            ***
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Ondan daha üstün birisini yaratmadım" 17 Temmuz 2019 | 50 Okunma “Ey gençler! Fırsatı ganimet biliniz..." 16 Temmuz 2019 | 46 Okunma "Ömründen bereket ve hayır kalkar!.." 15 Temmuz 2019 | 122 Okunma "Göz görmeyince gönülden de uzak olur" 14 Temmuz 2019 | 66 Okunma "Bizler de yakında sizlere kavuşacağız" 13 Temmuz 2019 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar