"Günahı ben işledim özrü sen diliyorsun!”

Türkiye Gazetesi Yazarı Vehbi Tülek'in bugünkü (22.01.2022)''Günahı ben işledim özrü sen diliyorsun!” başlıklı yazısı.

Abdullah bin Tâhir et-Tâî (Ebû Bekr-i Ebherî) hazretleri evliyânın büyüklerindendir. Yûsuf bin el-Hüseyn er-Râzî’nin sohbetlerinde bulunmuş ve ondan ilim öğrenmiştir. Hadîs ilmi ile uğraşmış ve hadîs-i şerîf rivâyet etmiştir. 330 (m. 941) senesinde vefât etmiştir.
Şöyle anlatılır: “Bir gün Abdullah bin Tâhir et-Tâî hazretleri çarşıda dolaşırken, bir manifaturacı dükkânının önünden geçti. Manifaturacının oğlu, o mübarek zatın  sohbetine katılanlardan birisi idi. O genç, Abdullah bin Tâhir et-Tâî hazretlerini görünce, dükkânı bırakıp onun peşinden gitti.

Manifaturacı, dükkâna gelip oğlunu göremeyince çok kızdı ve hemen onların arkasından gidip oğlunu kolundan tuttu ve ona eziyet ederek, alıp dükkâna getirdi. Bu hadîse Abdullah bin Tâhir et-Tâî hazretlerini çok üzdü. Sabah olunca manifaturacının kapısına, yanına câriyesini alarak geldi. Manifaturacıyı dışarı çağırdı ve ona “Dün geceyi çok huzûrsuz geçirdim. Dünyalık olarak sadece şu câriyem var. Şayet dün seni incittiğimden dolayı kabûl edersen, bunu sana verdim gitti. Yok eğer kabul etmezsen azad ettim gitti” dedi. Manifaturacı hemen af dileyerek “Olacak şey değil. Günahı ben işledim.

Fakat sen özür diliyorsun” dedi. Bunun üzerine Abdullah bin Tâhir et-Tâî hazretleri “Doğrusu günahı sen işledin, fakat elemi bana erişti ve beni üzdü” dedi. Bundan sonra manifaturacı yaptığına pişman oldu ve tövbe etti. O mübarek zatın sohbetlerini hiç kaçırmadı.
Abdullah bin Tâhir et-Tâî hazretleri buyurdu ki: “Din kardeşini Allah için seven, onun dünyaya dalmasına mâni olur.”
“Allahü teâlâ, Peygamber efendimize “sallallahü aleyhi ve sellem” vefâtından sonra ümmeti arasında vukû bulacak ayrılıkları ve başlarına gelecek musîbetleri bildirdi. Peygamber efendimiz bunu hatırladıkça üzülürdü. Bunun için, ümmetinin Allahü teâlâ tarafından bağışlanmasını isterdi.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Lâ ilâhe illallah" yüce bir sözdür... 25 Mayıs 2022 | 190 Okunma Hazret-i Âişe, Eshab-ı kirama fetva verirdi... 24 Mayıs 2022 | 266 Okunma Evliyânın kızmasında da merhamet vardır!.. 23 Mayıs 2022 | 163 Okunma "Bize kavun ikrâm etmeyecek misin?" 22 Mayıs 2022 | 131 Okunma “Dünyâyı, onu isteyenlere bırakmak akıllıların işidir" 21 Mayıs 2022 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar